بخش‌هایی از URL: راهنمای کوتاه

قطعات آدرس: پارامترها

قطعات آدرس: قطعات

ساختار URL: ظریف و در عین حال ضروری

بخش های اصلی یک URLبا این حال، URL ها ممکن است دارای ویژگی های بیشتری نسبت به اجزای اصلی ذکر شده در بالا باشند. بیایید نگاهی جامع به ساختار URL در زیر بیندازیم.

ساختار URL

مسیر مکان فایل یا منبعی را که کاربر می خواهد به آن دسترسی داشته باشد را مشخص می کند. در مثال زیر، مسیر مشخص شده مقاله «parth-url» خواهد بود.

بخش هایی از راهنمای گرافیکی URL

1. طرح

اگرچه URL ها ممکن است ساده و دلخواه به نظر برسند، اما در واقع برای UX و SEO وب سایت شما مهم هستند. و اکنون که هر یک از بخش‌های URL را فهمیدید، پست‌های وبلاگ زیر را بررسی کنید تا در مورد سئو فنی بیشتر بدانید.

پارامترها مقادیری هستند که در حین جستجو پرس و جو می شوند. این پارامتر می تواند یک عدد، مقدار رمزگذاری شده، عبارت جستجو یا داده های دیگری باشد که در وب سایت یافت می شود. پارامترهای URL حاوی یک کلید و مقدار است که با علامت مساوی (=) از هم جدا شده اند. یک URL می تواند چندین پارامتر داشته باشد که هر کدام با علامت (&) از هم جدا می شوند.

قطعات آدرس: زیر شاخهیک زیر شاخه – که به عنوان یک زیر پوشه نیز شناخته می شود – به افراد و همچنین خزنده های وب کمک می کند تا بفهمند در کدام بخش خاص از صفحه وب هستند.

پارامترهای UTM برای پیگیری تلاش های بازاریابی یا تبلیغاتی شما استفاده می شود. این پارامترها که به انتهای URL ها اضافه شده اند می توانند نحوه ورود بازدیدکنندگان به سایت شما و تعامل آنها با یک کمپین بازاریابی مرتبط را ردیابی کنند.

10. قطعات

در زیر تصویری از بخش‌های اساسی URL آورده شده است. URL همیشه دارای یک طرح یا پروتکل، نام دامنه و مسیر خواهد بود.

یک URL از ده بخش تشکیل شده است: طرح، زیر دامنه، دامنه سطح بالا، دامنه سطح دوم، فهرست فرعی، پارامتر، پورت، مسیر، پرس و جو و قطعه. در حالی که یک URL لازم نیست همه این قسمت ها را به طور همزمان داشته باشد، اما همیشه حداقل سه مورد از آنها را خواهد داشت.

پورت عددی است که برای تعیین نقطه پایانی اتصال و هدایت داده ها به یک سرویس خاص استفاده می شود. سرورهای مختلف از شماره پورت های متفاوتی استفاده می کنند. این شماره همیشه با یک آدرس شبکه میزبان مرتبط است، مانند یک آدرس IP. به عنوان مثال یک سرور HTTP با استفاده از 80 شناسایی می شود، در حالی که یک سرور HTTPS از 443 به عنوان شماره پورت خود استفاده می کند.

قطعات آدرس: مسیر

8. پرس و جو

به عنوان مثال، اگر شما صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید که تی شرت، کلاه و لیوان می فروشد، یکی از URL های وب سایت شما می تواند شبیه “https://shop.yourstore.com/hats” باشد. توجه داشته باشید که زیر دامنه “shop” و زیر شاخه “کلاه” است. این بدان معناست که این URL صفحه “کلاه” را که زیرپوشه ای از صفحه “فروشگاه” است ارائه می دهد. تی شرت ها و لیوان ها زیرپوشه های دیگری هستند این صفحه.

6. بندر

نوشته شده، ساختار به شکل زیر خواهد بود:

ساب دامنه ها همچنین وب سایت شما را در دسته های محتوای اصلی خود قرار می دهند و به گوگل و بازدیدکنندگان شما نشان می دهند که اطلاعات بیشتری در سایت شما به جای یک صفحه اصلی وجود دارد.

3. دامنه سطح دوم

به عنوان مثال، “.com” برای نهادهای تجاری در ایالات متحده در نظر گرفته شده است، بنابراین بسیاری از مشاغل آمریکایی با دامنه سطح بالا “.com” ثبت نام می کنند. به طور مشابه “.edu” برای موسسات دانشگاهی در ایالات متحده در نظر گرفته شده است، بنابراین بسیاری از کالج ها و دانشگاه های آمریکایی با دامنه سطح بالا “.edu” ثبت نام می کنند.

5. دایرکتوری فرعی

یادداشت سردبیر: این مقاله در ابتدا در اکتبر 2021 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

وب سایت خود را با سئو فنی موثر بهبود بخشید.  با انجام این ممیزی شروع کنید.