راهنمای کامل مبانی مدیریت پروژه

شما به تجربه رهبری یک تیم، برگزاری یک به یک و رسیدگی به چالش‌ها در زمان بروز نیاز دارید. PM ها همچنین باید بتوانند به نمایندگی از تیم خود با رهبری ارتباط برقرار کنند.

مدیران پروژه (PMs) باید با افراد زیادی از جمله اعضای تیم، سهامداران و سایر مدیران پروژه تعامل داشته باشند. PM های بزرگ می توانند با گروه های متنوعی از افراد برای رسیدن به یک هدف مشترک کار کنند.

امروزه کمتر از 1 از 4 سازمان از هر نوع نرم افزار مدیریت پروژه استفاده می کنند. در عوض، تیم‌ها به مجموعه‌ای از صفحات گسترده، یادداشت‌های کاغذی و ایمیل‌ها متکی هستند. این رویکرد منجر به بی نظمی می شود. هیچ راهی برای دیدن مکان یک پروژه در زمان واقعی وجود ندارد.

برای کمک به شما در به دست آوردن توپ، اکنون الگوی رایگان مدیریت پروژه ما را بررسی کنید – این به شما کمک می کند تا زمان و منابع ارزشمند زیادی را ذخیره کنید.

یکی از بزرگترین چالش های هر پروژه، اندازه گیری موفقیت است. به همین دلیل، شما باید نقاط قابل اندازه گیری را قبل و در حین اجرای پروژه خود تعیین کنید. بدانید چه معیارهایی برای پروژه شما مهم است و چه زمانی.

اصول مدیریت پروژه، مسئولیت های PM

صرف نظر از اینکه کدام رویکرد را انتخاب می کنید، نکات جهانی وجود دارد که به همه کمک می کند. در اینجا برخی از بهترین روش های قابل اجرا برای هر پروژه در هر صنعت یا حوزه ای آورده شده است.

معیارهای اساسی Rember در طول زمان تغییر خواهند کرد. اگر پروژه شما تازه شروع شده است، ممکن است فقط رسیدن سریع به نقاط عطف مهم را جشن بگیرید.

مدیران پروژه مسئول هدایت یک تیم و گزارش پیشرفت به بازی‌های ارشد هستند.

این یک آمار تکان دهنده است. بنابراین، بیایید به برخی از مزایای کلیدی که از فرآیندهای مدیریت پروژه بالغ می‌شوند، عمیق‌تر بپردازیم.

به ضرب الاجل های مهمی خواهید رسید.

شما می توانید فرهنگ بهبود مستمر فرآیند را از طریق مدیریت دانش توسعه دهید. اگر محیطی را ایجاد کنید که بهینه سازی و یادگیری را در اولویت قرار دهد، احتمالاً به دیگران الهام می دهید و کارمندانی را با همان ذهنیت جذب می کنید.

مسئولیت های مدیر پروژه

صرفه جویی در پول به ویژه در منظره ای مهم است که تنها 43 درصد از شرکت ها گزارش می دهند که پروژه ها را با بودجه «بیشتر اوقات» یا «همیشه» تکمیل می کنند.

شما فرهنگ خود را بهبود خواهید بخشید.

ذینفعان اغلب اهداف رقابتی دارند. برای ایجاد انسجام، نخست وزیران باید دیپلماتیک باشند زیرا روابط حرفه ای را با افرادی که ممکن است دیدگاه ها، سطوح مهارت و سیاست شخصی متفاوتی داشته باشند، مدیریت می کنند.

این رویکرد شامل برنامه ریزی و اجرای پروژه ها در فازها به دلیل محدودیت های خارجی است. هر مرحله از پنج مرحله در چرخه عمر مدیریت محصول می گذرد. به همین دلیل، این رویکرد برای پروژه های کوچک و به خوبی تعریف شده ایده آل است.

مدیریت تولید پروژه

برای اطمینان از بهره وری تیم ها و اینکه پروژه ها در مسیر درست قرار دارند، مدیران پروژه به مجموعه وسیعی از مهارت ها نیاز دارند. در اینجا برخی از مهم ترین مهارت هایی که برای برتری در این نقش به آنها نیاز دارید آورده شده است.

اصول مدیریت پروژه، مجموعه مهارت های مدیر پروژه

مهارت های بین فردی

در این مقاله، اصول مدیریت پروژه و نحوه پیاده سازی آنها را در کسب و کار خود خواهید آموخت. بیا شروع کنیم.

یک مدیر پروژه برنامه ریزی، سازماندهی و اجرای یک پروژه را رهبری می کند. این تضمین می کند که اهداف مورد انتظار را برآورده می کند و در عین حال ویژگی های مورد نیاز را در محدودیت های زمانی و بودجه ارائه می دهد.

در حالی که برخی از ضرب الاجل ها انعطاف پذیری دارند، برخی دیگر ممکن است سفت و سخت باشند. فهرستی از تاریخ هایی که نمی توانند تغییر کنند، نگه دارید. این به شما این امکان را می‌دهد که ضرب‌الاجل‌های خارجی را با بازه‌های زمانی تعیین‌شده برآورده کنید و در عین حال ضرب‌الاجل‌های انعطاف‌پذیر را در سایر زمینه‌ها فراهم کنید.

3. سبک های ارتباطی را پیگیری کنید.

در شروع پروژه خود، با سهامداران مهم بنشینید. بپرسید که چقدر می خواهند از شما بشنوند و چگونه می خواهند با شما ارتباط برقرار کنند.

مدیریت پروژه به شما این امکان را می دهد که وظایف بزرگ را به ضرب الاجل هایی در مقیاس کوچکتر تقسیم کنید. با پایبندی به این نقاط عطف، پروژه ها به راحتی می توانند از ابتدا تا انتها بر اساس برنامه زمان بندی باقی بمانند.

برنامه ریزی مبتنی بر محصول رویکرد خود را حول خروجی ها و تحویل پروژه ها متمرکز می کند. این رویکرد بر راه اندازی یک محصول یا خدمات از زمان تصور تا تکمیل تمرکز دارد که نتیجه نهایی آن فروش محصول یا خدمات است.

برنامه ریزی مبتنی بر فرآیند

1. در راه حل های نرم افزاری مدیریت پروژه سرمایه گذاری کنید.

شما می توانید در حد بودجه خود یا حتی کمتر از بودجه خود بمانید. PMI دریافت که 11.4 درصد از کل منابع به دلیل فرآیندهای مدیریت پروژه ضعیف هدر می رود.

فرآیندهای مدیریت پروژه برای پروژه های موفق ضروری هستند. تحقیقات موسسه مدیریت پروژه نشان می‌دهد که سازمان‌هایی که مدیریت پروژه را یکپارچه نمی‌کنند، نرخ شکست کامل پروژه‌شان به میزان 2/3 افزایش می‌یابد.

اکثر پروژه ها با تاخیر مواجه می شوند. متأسفانه، زمانی که از یک برنامه ثابت پیروی می کنید، تاخیرهای جزئی می تواند منجر به مشکلات مهمی شود. از سوی دیگر، یک برنامه منعطف می تواند اکثر تغییرات را در گام ها مدیریت کند.

با نگاهی دقیق تر به اصول اولیه، می توانید متوجه شوید که مدیریت پروژه یک زمینه گسترده است که نیاز به درک عمیق ارتباطات و تفاوت های ظریف خاص صنعت دارد.

فهرست مطالب

بهتر است به کل فرآیند PM به عنوان یک سری مراحل نگاه کنید. هر مرحله یک هدف دارد. در کل، پنج مرحله حیاتی در چرخه حیات مدیریت پروژه وجود دارد. ما یک مرور مختصر از هر مرحله ارائه خواهیم کرد.

  • شروع. در این مرحله مدیران پروژه به صورت واقع بینانه به یک پروژه نگاه می کنند. آنها تخمین می زنند که پروژه چقدر طول می کشد، که در نهایت بودجه پایه و جدول زمانی پروژه را تعیین می کند.
  • برنامه ریزی. مرحله برنامه ریزی شامل تجزیه و تحلیل جزئیات فنی، تعیین وظایف به اعضای تیم مناسب و شناسایی ریسک های مرتبط با بخش های مختلف پروژه است.
  • اجرا. در اینجا شما شروع به عمل بر روی طرحی که در حالت قبلی ایجاد کرده اید می کنید.
  • نظارت و کنترل. این مرحله تضمین می کند که ضرب الاجل خود را رعایت کنید. شما نه تنها کارهایی را که در برنامه خود تعیین شده انجام می دهید، بلکه پیشرفت خود را نیز زیر نظر دارید. در اینجا، شما تعیین می کنید که آیا با تمام مقررات دولتی و استانداردهای صنعت مطابقت دارید یا خیر. شما همچنین تمام هزینه ها و پیشرفت پروژه را پیگیری می کنید.
  • بسته شدن پایان دادن به یک پروژه آخرین مرحله آن است. در اینجا، شما تعیین می کنید که آیا پروژه نتایج مورد نظر خود را ارائه می دهد و آیا پروژه را لغو کنید یا ادامه دهید.

رویکردهای رایج در مدیریت پروژه

مبانی مدیریت پروژه، رویکردهای مدیریت پروژه.