سهم بازار چیست و چگونه آن را محاسبه می کنید؟

در زیر چند استراتژی وجود دارد که شرکت شما می تواند برای گسترش سهم بازار خود از آنها استفاده کند.

1. قیمت های پایین تر.

سهم نسبی بازار عملکرد شما را با رهبران صنعت مقایسه می کند.

یک راه عالی برای رقابت در صنعت خود، ارائه قیمت های پایین است. این میوه کم ارزش گسترش سهم بازار شماست زیرا مصرف کنندگان معمولاً به دنبال محصولات ارزان تر هستند.

دومین سهم بازار متعلق به اپل موزیک (15 درصد) و پس از آن آمازون موزیک (13 درصد)، تنسنت (13 درصد) و یوتیوب (8 درصد) است.

آمازون

به عنوان بازاریاب، درک سهم بازار بسیار مهم است تا بدانید شرکت شما در برابر رقبا چه رتبه‌ای دارد و می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی جدیدی را برای دستیابی به مشتریان بالقوه بیشتر توسعه دهید. در این پست، سهم بازار چیست، چگونه آن را محاسبه کنیم، مثال‌هایی از زندگی واقعی ارائه می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید سهم خود را افزایش دهید.

رقابت بالاتر اغلب منجر به استراتژی های مخاطره آمیز می شود. به عنوان مثال، شرکت ها ممکن است تمایل داشته باشند به طور موقت پول خود را از دست بدهند تا رقبا را از صنعت خارج کنند و سهم بیشتری از بازار را به دست آورند. هنگامی که آنها سهم بیشتری از بازار دارند، می توانند قیمت ها را افزایش دهند.

سهم بازار خود را برای افزایش موفقیت کسب و کار درک کنید

نمونه هایی از سهم بازار

نایک بخشی از صنعت کفش و پوشاک ورزشی است که تجهیزات ورزشی مختلف، کفش‌های معمولی و لوازم جانبی را به فروش می‌رساند.

محاسبه سهم بازار به شرکت ها این امکان را می دهد که بدانند چقدر در صنعت خود رقابتی هستند. علاوه بر این، هرچه سهم یک شرکت بیشتر از بازار باشد، نوآورانه تر، جذاب تر و قابل فروش تر است.

سهم بازار کمتر می تواند به شما اطلاع دهد که باید روی جذب مشتری، بازاریابی برای افزایش آگاهی از برند و استراتژی های کلی برای افزایش درآمد تمرکز کنید. درصدهای بالاتر نشان می دهد که برنامه فعلی شما کافی است و باید روی حفظ مشتری و نوآوری محصول تمرکز کنید.

نمونه هایی از سهم بازار

فرمول ریاضی که برای محاسبه سهم بازار نسبی کسب و کار شما استفاده می شود

در صنعت بازاریابی، احتمالاً هر از چند گاهی اصطلاح “سهم بازار” را شنیده اید، اما این به چه معناست؟ چرا ضروری است و چگونه محاسبه می شود؟

زن در طول جلسه درباره سهم بازار صحبت می کند

فرمول سهم بازار نسبی

از سوی دیگر، با صنایع درآمد اختیاری، مانند سفر یا کالاهای غیر ضروری مانند سرگرمی و اوقات فراغت، اقتصاد می تواند به طور قابل توجهی بر سهم بازار تأثیر بگذارد. فروش و حاشیه سود بسته به زمان سال می تواند متفاوت باشد، به این معنی که رقابت همیشه در بالاترین حد خود قرار دارد.

شما می توانید با ارائه تجربیات استثنایی و وفاداری مشتری، با خوشحال کردن مشتریان فعلی، وفاداری مشتری را القا کنید. مشتریان وفادار به احتمال زیاد خریدهای تکراری انجام می دهند، که باعث افزایش درآمد کسب و کار شما و سهم آن در کل درآمد صنعت می شود. همانطور که در بالا ذکر شد، سهم درآمد بالاتر برابر با درصد سهم بازار بالاتر است.

چگونه سهم بازار خود را افزایش دهیم

اما چرا این مهم است؟ در زیر، بیایید بفهمیم سهم بازار چه تاثیری بر شرکت شما می‌تواند داشته باشد.

آخرین آمار نشان می دهد تارگت بزرگترین خرده فروش فروشگاه بزرگ در ایالات متحده با 38 درصد سهم بازار است. والمارت و میسی هر دو با 13 درصد در رتبه دوم قرار دارند.

جویدنی

سهم گوگل 92.37 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. این شرکت بر رقابت مسلط است، زیرا دومین رهبر بزرگ صنعت بینگ با سهم بازار تنها 3.57٪ است.

شرکت تجارت الکترونیک آمازون دارای سهم بازار تجارت الکترونیک ایالات متحده 37.8٪ است و پیشروترین خرده فروش آنلاین در این کشور است. رتبه دوم به والمارت با 6.3 درصد و رتبه سوم به اپل با 3.9 درصد تعلق دارد.

هدف

درک این نکته ضروری است که بازار خودروهای برقی در سراسر جهان به طور قابل توجهی کوچکتر از خودروهای استاندارد است. سهم بازار EV در صنعت خودرو 2.8 درصد و سهم تسلا 0.8 درصد است. این تفاوت ها قابل توجه هستند، بنابراین تجزیه و تحلیل سهم نسبی بازار برای مقایسه کسب و کار خود با رقبای مستقیم خود و نه صرفاً بازار به عنوان یک کل، حیاتی است.

Spotify

4. آگاهی از برند را افزایش دهید.

سهم بازار چیست؟

فرمولی که می توانید برای یافتن سهم بازار کسب و کار خود از آن استفاده کنید

فرض کنید مصرف کنندگان 100 تی شرت می خرند و 70 تی شرت از شرکت A، 25 تی شرت از شرکت B و 5 تی شرت از شرکت C هستند. در این صورت، شرکت A سهم بازار 70% را در اختیار دارد و رقیب صنعت پیشرو است.

سهم بازار معمولاً برای یک دوره خاص، مانند فروش سالانه یا فصلی، محاسبه می شود و گاهی اوقات بر اساس منطقه از هم جدا می شود.

فرمول سهم بازار

سهم بازار خود را برای افزایش موفقیت کسب و کار درک کنید

فرمول سهم بازار

محاسبه سهم بازار به شما درک کلی از موقعیت خود در صنعت می دهد، اما درک اینکه چگونه با رقبای مستقیم خود مقایسه می کنید نیز مفید است.

سهم نسبی بازار

تسلا بخشی از صنعت خودروسازی است و خودروهای الکتریکی (EVs) تولید می کند. در صنعت خودروهای برقی ایالات متحده، تسلا بیش از 70 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

به طور کلی، شرکت‌های بزرگ‌تر بیشترین سهم بازار را دارند، زیرا می‌توانند محصولات و خدمات را به طور کارآمدتر و مؤثرتر ارائه دهند.

شرکت‌هایی که نوآوری می‌کنند و فناوری جدید را به میز عرضه می‌کنند، اغلب شاهد افزایش سهم بازار خود هستند.

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش سهم بازار، کار روی روابط موجود با مشتری است.

چه شرکت شما به خوبی تثبیت شده باشد و چه تازه شروع به کار کرده است، مهم است که جایگاه صنعت خود را درک کنید زیرا به شما کمک می کند تا به اهداف تجاری برسید و به موفقیت مورد نظر دست یابید.

Chew یک خرده فروش آنلاین محصولات حیوان خانگی و مواد غذایی با سهم بازار 40٪ در ایالات متحده است. این شرکت قصد دارد در سال 2024 به بازار جهانی گسترش یابد و انتظار می رود تا سال 2030 20٪ از بازار خارج از ایالات متحده را به دست آورد.

سهم بازار گوگل

سهم نسبی بازار

آگاهی از برند و بازاریابی ملی نقش مهمی در تصاحب سهم بازار دارد. انتشار نام شما در آنجا مهم است، بنابراین مشتریان می دانند که شما چه کسی هستید. تبدیل شدن به یک نام شناخته شده و برند ترجیحی در یک صنعت به افزایش سهم بازار شما کمک می کند.

با این قالب های رایگان به تحقیقات بازار خود مسلط شوید.