صنایع دستی چیست؟ انواع صنایع دستی فروشگاه اینترنتی صنایع دستی پرنون

همچنين از سده دوازدهم به بعد آثار ميناکاری شده و مليله وجود دارد که نمونه‌های مناسب و جالب توجهی هستند. امروزه با احيای روش و اسلوب‌های فلزکاری گام نوينی در احياء و حفظ شیوه‌های کهن برداشته شده که آن‌ هم به همت استادان بزرگ اين عرصه در روزگار ماست. مرصع‌کاریاشياء برنجی و مفرغی در دوره صفويه رونق مجدد می‌گیرد وظروف مسیاغلب سفيدگری می‌شود تا به شکل نقره جلوه کند، ضمن آنکه آهن و فولاد نيز در ساخت اشياء فلزی و تزيين آن‌ها نيز به کار می‌رفت. فلزکاران دوره صفويه در استفاده و کاربرد آهن و فولاد مهارت بسيار پيدا کردند و آثار بسيار عالی از جمله کمربند، لوحه و نشان ساختند. همان گونه که اشاره شد ساخت ظروف از فلزات قیمتی در دروه هخامنشیان و ساسانیان پیشرفت زيادی داشته است. از معروف‌ترین ظروف فلزی دوره ساسانی می‌توان به «جام خسرو» اشاره کرد.

از صنایع دستی بافت می‌توان به‌عنوان مشهورترین صنایع دستی ایران نام برد. در حالت کلی انواع صنایع دستی بافتنی در ایران را به دو دسته بافته‌های داری و صنایع نساجی تقسیم می‌کنند. میناکاری یا میناگری یکی دیگر از مهم‌ترین انواع صنایع دستی ایران با سابقه ۵۰۰۰ هزار ساله است. میناکاری در گروه صنایع دستی فلزی قرار می‌گیرد و روی فلزهایی مانند مس، طلا و نقره قابلیت اجرا دارد. میناکاری را بیشتر ما به رنگ آبی لاجوردی می‌شناسیم اما ظروف میناکاری شده به رنگ طلایی، سبز، زرد، مشکی و صورتی هم در بازار دیده می شود.

از نظر سازمان صنایع دستی در ایران ۳۷۰ رشته صنایع دستی وجود دارد که در ۲۴ دسته قرار می‌گیرند. از جمله صنایع دستی برتر کشور که در سطح بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته‌اند می‌توان به فرش‌های دستباف اشاره کرد که معرف بنیه فرهنگی و هنری ایران در جهان است. دیرینگی این آثار هنری به دوره هخامنشی بر می گردد و نقش مهمی در معرفی فرهنگ و هنر به جهانیان ایفا می کند. نمونه هایی از قالی ایرانی به دلیل زیبایی های بی نظیری که دارد در موزه های کشور به معرض نمایش در آمدند. برخی از آنها نیز به صورت تابلو فرش بافته می‌شوند و در عمارت ها و خانه ها نصب می گردند. این آثار هنری دست ساز که نماد فرهنگ و هویت مردم ایران می باشد، ریشه در تمدن کشور دارند و دیرینگی آنها به دوران ایران باستان برمی گردد.

خاتم‌کاری از دیگر صنایع دستی‌های پرقدمت ایرانی محسوب می‌شود؛ بنابراین خرید گیفت تبلیغاتی خاتم‌کاری از بهترین انتخاب‌های ممکن است. این هدیه یک عدد شکلات‌خوری ویژه با سه درب مجزا به همراه یک جاقلمی خاتم را شامل می‌شود. این محصولا به وسیله یکی از بهترین بسته‌بندی‌های چوبی آراهنر به دست شما خواهند رسید. صنایع دستی یا کاردستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. لوازمی که به صورت تولید انبوه یا با ماشین آلات مختلف ساخته می‌شوند جز صنایع دستی نیستند.آنچه مقوله‌ی صنایع دستی را از هنرکاردستی متمایز می‌سازد، هدف از ساخته آن‌ها است.

آیا این دست سازه ها را می شناسید؟

با این حساب می‌توان اولین صنایع دستی ایران یا به عبارتی قدیمی‌ترین صنایع دستی ایران را بنابر آثار بدست از دوره نوسنگی در 8000 سال پیش را ظروف سفالی دانست. صنایع دستی نه تنها در ایران بلکه در سطح جهان دارای تاریخی چندین هزار ساله است؛ چرا که انسان‌های اولیه برای انتقال پیام‌های خود به یکدیگر شروع به حکاکی‌هایی بر روی سنگ‌ها در دل کوه‌ها می‌نمودند. از همین‌رو می‌توان گفت که از ابتدا تا به اکنون هنرهای سنتی در بین جوامع مختلف جایگاه به خصوصی داشت‌اند. ایران در دوره باستان، صنایع دستی بسیاری داشته و برخی از آثار به جا مانده از آن دوران را می‌توان در موزه‌ها و حفاری‌های باستان شناسی پیدا کرد. به علت مواد اولیه به کار رفته در این صنایع دستی آن را می‌توان از هنرهای چوب به شمار آورد اما به علت گستردگی زیاد از دسته‌بندی اصلی خود جدا شده است.

  • در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی یکی از ارزشمندترین هنرهای دستی ایران به نام صنایع دستی خواهیم پرداخت.
  • با توجه به موقعیت جغرافیایی، صنایع دستی در هر نقطه جهان تفاوت‌هایی با هم دارند.
  • با این کار می‌توانید هم به اقتصاد محلی شهری که به آن سفر کرده‌اید، کمک کنید و هم فرهنگ و هنر ایران زمین را از خطر فراموشی نجات دهید.
  • اگر زیاد اهل سفر کردن هستید، قطعاً بهترین نمونه‌های صنایع دستی را دیده و خریداری کرده‌اید.
  • محصولات صنایع دستی اغلب در کارگاه‌های کوچک و در روستاها و شهرهای کوچک تولید می‌شوند و هنرمندان فعال در این حوزه اغلب از محل فروش تولیدات خود ارتزاق می‌کنند.
خرید صنایع دستی علاوه بر اینکه نماینده‌ای از فرهنگ هر شهری به شمار می‌آید راهی مطمئن برای زنده نگه داشتن هنرهای سنتی این مرز و بوم هم به شمار می‌رود. برای خرید صنایع دستی و خرید سفره قلمکار با کیفیت، به فروشگاه اینترنتی وچری سر بزنید. عنصر چوب به علت ارتباط تنگاتنگ آن با طبیعت به هر محیطی گرمی و صمیمیت می‌بخشد. هنرمندان بسیاری در نقاط مختلف ایران به تولید صنایع دستی متنوع از چوب هستند. از جمله این صنایع که می‌توان به عنوان هدایای چوبی استفاده کرد مواردی همچون منبت‌کاری، معرق کاری، مشبک و خاتم کاری اشاره کرد.

تمیز کردن ظروف نقره و سیلور در کمترین زمان

در ایران عصر مفرغ از 3000 سال پیش از میلاد آغاز شد که صنایع دستی بی نظیری در این دوره از مردمان ایران زمین به دست آمده است. يکی از مهم‌ترین نمونه‌های فلزکاری دردوران هخامنشیظرفی زرين با يک جفت دسته به شکل بز کوهی بالدار است که از آثار برجسته و با ارزش فلزی دوران هخامنشی به شمار می‌رود .همچنين جام‌های زيبای موسوم به تکوک (ريتون) است. از ديگر کاربردهای فلز ضرب سکه است که از دوران هخامنشی رواج داشته و در روند تاريخی دچار تحولات بسياری شده است. همچنين ساخت زيورآلات همواره از اهميت خاصی برخوردار است که حداقل از هزاره دوم پيش از ميلاد در ايران مرسوم بوده که به صورت استفاده از فلزات گران‌بها و سنگ‌های قيمتی به کار برده می‌شد.

به عبارت دیگر به روی پارچه‌های ضخیم، نقش‌های زیبایی با نخ ابریشمین و وسیله ای که قلاب نام دارد دوخته می‌شود. علاوه بر آن، در نقاط مختلف ایران فروشگاه های صنایع دستی برپا شده اند که فعالیت آنها تخصصی تر می باشد. در این فروشگاه ها انواع مختلف صنایع دستی که اثر دست هنرمندان ایرانی است، به فروش می رسند. فروشگاه های مزبور دراطراف جاذبه های تاریخی و موزه ها بیشتر https://arpce.net/best-gift-ideas-for-craft-lovers/ مشاهده می گردند.

تیک بان | سایت معتبر خرید بلیط هواپیما

صنایع دستی چیست؟ انواع صنایع دستی فروشگاه اینترنتی صنایع دستی پرنون