قانون 80/20 چیست؟ چگونه اصل پارتو بهره وری شما را افزایش می دهد

این بدان معنا نیست که شما باید غیرحرفه ای باشید و به سایر مشتریان خود بی احترامی کنید. اما، اگر احساس می‌کنید به‌موقع خسته شده‌اید یا در تنگنا هستید، ممکن است تشخیص دهید که بیشترین نتایج را از کجا دریافت می‌کنید و زمان و تلاش خود را به آن مشتریان اختصاص دهید.

در عوض، هنگام اعمال قانون 80/20 در روز کاری خود، اصل پارتو می تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که باید روی آنها تمرکز کنید تا زمان و نتایج خود را به حداکثر برسانید، شناسایی کنید.

به عنوان مثال، در تجارت، این بدان معناست که 80٪ از سود شما از 20٪ از فروش شما حاصل می شود. بنابراین، اگر انرژی خود را روی مشتریانی متمرکز کنید که 20 درصد از بالاترین فروش شما را تشکیل می دهند، کمک خواهد کرد.

در اوایل دهه 1900، ویلفردو پارتو هنگام مطالعه توزیع ثروت ایتالیا این اتفاق را تشخیص داد. پارتو مشاهده کرد که 80 درصد از زمین های ایتالیا تنها در اختیار 20 درصد از جمعیت بود. پارتو همچنین متوجه همین وقوع 80/20 در چیزهای دیگر، مانند بهره‌وری گیاهان نخود در باغش شد.

اصل پارتو، یا قانون 20/80، یک اصل رایج است که در صنایع و مشاغل مختلف برای کمک به تعیین وظایف با اولویت که بیشترین تأثیر را دارند، استفاده می شود. هنگامی که وظایف پرتأثیر را شناسایی کردید، تضمین می کنید که بهره وری و سود خود را افزایش می دهید.

قانون 80/20: 20 درصد تلاش شما 80 درصد نتیجه شما را به همراه دارد.

چگونه از قانون 80/20 به نفع خود استفاده کنید

مهم است که به یاد داشته باشید که قانون 80/20 در مورد کاهش حجم کاری شما نیست. درعوض، اصل پارتو به شما کمک می‌کند تا حیاتی‌ترین و پرتأثیرترین وظایف را در فهرست کارهایتان شناسایی کنید. هر چند از کارهای کوچک، کارهای بی اهمیت غافل نشوید. در نهایت، اگر اجازه دهید آنها بیش از حد طولانی بنشینند، آن کارهای کوچک مهم خواهند شد.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در [Month Year] و برای جامعیت به روز شده است.

این وظایف پرتأثیر را به تیم خود محول کنید و بعداً نگران سایر وظایف باشید.

تیم خود را تشویق کنید تا در کارهای با اولویت بالا همکاری کنند. یا مشاغل مختلف را به افراد مختلف اختصاص دهید و با همه بررسی کنید تا مطمئن شوید که مسئولیت بخشی از معادله خود را دارند. اگر کارمندان شما بدانند که در بزرگ‌ترین پاداش‌ها سهیم هستند – نه فقط جزئیات جزئی-، تشویق می‌شوند سخت‌تر کار کنند.

درک اصل پارتو

اگر از نظر بهره وری به اصل پارتو فکر می کنید، لزوماً به این معنی نیست که فقط باید 20 درصد از زمان ها کار کنید یا یک روز از هفته به دفتر بروید.

مانند همه اصول، اصل پارتو دارای چند اشکال است.

وقت خود را صرف انجام وظایف یا کار با مشتریانی کنید که بالاترین نتایج را به همراه دارد. به کارگیری اصل پارتو در کسب و کارتان باعث می شود که سود خود را افزایش دهید و در عین حال زمان و تلاش های تلف شده را کاهش دهید.

اگر با علم اقتصاد آشنایی دارید، احتمالاً نام اصل پارتو (یا قانون 20/80) را شنیده اید. اصل پارتو به این معنی است: 80٪ از نتایج شما از 20٪ از سود شما حاصل می شود.

اگر پشت میز خود نشسته اید و به لیست کارهای خود خیره شده اید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، باید اصل پارتو را که در غیر این صورت به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود، اعمال کنید.

اگر شما یک بازاریاب هستید، ممکن است متوجه شده باشید که 20 درصد از پیام های بازاریابی شما 80 درصد از نتایج کمپین شما را تشکیل می دهد. یا اگر روی یک پروژه بازاریابی بزرگ کار می کنید، ممکن است ببینید که 20 درصد از تلاش های اولیه شما مسئول 80 درصد نتیجه نهایی است.

لازم به ذکر است که اصل پارتو به شما پیشنهاد نمی کند که کمتر کار کنید.

به عبارت دیگر: روی کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند سخت‌تر کار کنید و به چیزهای کوچک عرق نکنید.

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره وری

اگر شما مسئول یک تیم هستید یا بر یک پروژه نظارت می کنید، استفاده از اصل پارتو می تواند به شما در شناسایی وظایف با اولویت تیم خود کمک کند. قانون 80/20 فرض می کند که حتی اگر تیم شما زمان مساوی را برای هر کار در لیست کارهای انجام شده صرف کند، تنها دو مورد از آن وظایف بخش عمده ای از نتایج پروژه را به همراه خواهند داشت.

اصل پارتو همچنین می تواند به شما کمک کند در مورد مشکلات تجاری و راه حل های بالقوه فکر کنید. برای استفاده از اصل پارتو برای کمک به حل مشکل خود، به تمام راه حل های ممکن فکر کنید و به عقب کار کنید. شما می خواهید روی دو بهترین راه حل که مشکل شما را حل می کند کار کنید.

اجتناب از دام های اصل پارتو

شما می توانید همین مفهوم را در لیست کارهای خود اعمال کنید. مشخص کنید کدام وظایف حداکثر نتایج را به همراه خواهند داشت و تلاش خود را در آنجا متمرکز کنید.

چگونه می توان از اصل پارتو برای تصمیم گیری های تجاری استفاده کرد

درک این نکته مهم است که قانون 80/20 یک فرمول ریاضی نیست. در عوض، این یک مشاهده است که همبستگی بین تلاش و نتیجه را توضیح می دهد. اگر تنها 20 درصد از لیست وظایف شما اولویت بالایی در نظر گرفته می شود و آن وظایف با اولویت بالا بالاترین بازدهی را دارند، چرا وقت و تلاش خود را در آنجا صرف نمی کنید؟

نمونه هایی از اصل پارتو

طبق قانون 80/20، 20 درصد تلاش شما 80 درصد نتایج شما را به همراه دارد.

اگر شما یک مشاور مالی هستید، ممکن است متوجه شده باشید که 80 درصد از سود کسب و کار شما از 20 درصد از مشتریان شما ناشی می شود. شاید بهتر باشد روی حفظ رابطه با آن مشتریان خاص کار کنید.

راهنمای کامل بهره وری در محل کار ما را از اینجا دانلود کنید.