قانون 80/20 چیست؟ چگونه اصل پارتو بهره وری شما را افزایش می دهد


اگر پشت میز خود نشسته اید و به لیست کارهای خود خیره شده اید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، باید اصل پارتو را که در غیر این صورت به عنوان قانون 80/20 شناخته می شود، اعمال کنید.

اصل پارتو، یا قانون 20/80، یک اصل رایج است که در صنایع و مشاغل مختلف برای کمک به تعیین وظایف با اولویت که بیشترین تأثیر را دارند، استفاده می شود. هنگامی که وظایف پرتأثیر را شناسایی کردید، تضمین می کنید که بهره وری و سود خود را افزایش می دهید.

راهنمای کامل بهره وری در محل کار ما را از اینجا دانلود کنید.

در اوایل دهه 1900، ویلفردو پارتو هنگام مطالعه توزیع ثروت ایتالیا این اتفاق را تشخیص داد. پارتو مشاهده کرد که 80 درصد از زمین های ایتالیا تنها در اختیار 20 درصد از جمعیت بود. پارتو همچنین متوجه همین وقوع 80/20 در چیزهای دیگر، مانند بهره‌وری گیاهان نخود در باغش شد.

درک این نکته مهم است که قانون 80/20 یک فرمول ریاضی نیست. در عوض، این یک مشاهده است که همبستگی بین تلاش و نتیجه را توضیح می دهد. اگر تنها 20 درصد از لیست وظایف شما اولویت بالایی در نظر گرفته می شود و آن وظایف با اولویت بالا بالاترین بازدهی را دارند، چرا وقت و تلاش خود را در آنجا صرف نمی کنید؟

نمونه هایی از اصل پارتو

به عنوان مثال، در تجارت، این بدان معناست که 80٪ از سود شما از 20٪ از فروش شما حاصل می شود. بنابراین، اگر انرژی خود را روی مشتریانی متمرکز کنید که 20 درصد از بالاترین فروش شما را تشکیل می دهند، کمک خواهد کرد.

اگر شما یک بازاریاب هستید، ممکن است متوجه شده باشید که 20 درصد از پیام های بازاریابی شما 80 درصد از نتایج کمپین شما را تشکیل می دهد. یا اگر روی یک پروژه بازاریابی بزرگ کار می کنید، ممکن است ببینید که 20 درصد از تلاش های اولیه شما مسئول 80 درصد نتیجه نهایی است.

اگر شما یک مشاور مالی هستید، ممکن است متوجه شده باشید که 80 درصد از سود کسب و کار شما از 20 درصد از مشتریان شما ناشی می شود. شاید بهتر باشد روی حفظ رابطه با آن مشتریان خاص کار کنید.

با این حال، اصل پارتو فقط برای مشاهدات نتیجه کلی اعمال نمی شود.

در عوض، قانون 80/20 را می توان تقریباً در هر قسمت از روز کاری شما اعمال کرد تا به حداکثر تلاش و بهره وری کمک کند.

قانون 80/20: 20 درصد تلاش شما 80 درصد نتیجه شما را به همراه دارد.

چگونه از قانون 80/20 به نفع خود استفاده کنید

طبق قانون 80/20، 20 درصد تلاش شما 80 درصد نتایج شما را به همراه دارد.

اگر از نظر بهره وری به اصل پارتو فکر می کنید، لزوماً به این معنی نیست که فقط باید 20 درصد از زمان ها کار کنید یا یک روز از هفته به دفتر بروید.

لازم به ذکر است که اصل پارتو به شما پیشنهاد نمی کند که کمتر کار کنید.

در عوض، هنگام اعمال قانون 80/20 در روز کاری خود، اصل پارتو می تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که باید روی آنها تمرکز کنید تا زمان و نتایج خود را به حداکثر برسانید، شناسایی کنید.

به عبارت دیگر: روی کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند سخت‌تر کار کنید و به چیزهای کوچک عرق نکنید.

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره وری

اگر شما مسئول یک تیم هستید یا بر یک پروژه نظارت می کنید، استفاده از اصل پارتو می تواند به شما در شناسایی وظایف با اولویت تیم خود کمک کند. قانون 80/20 فرض می کند که حتی اگر تیم شما زمان مساوی را برای هر کار در لیست کارهای انجام شده صرف کند، تنها دو مورد از آن وظایف بخش عمده ای از نتایج پروژه را به همراه خواهند داشت.

بنابراین، برای اعمال اصل پارتو، باید فهرستی از تمام کارهایی که برای تکمیل پروژه باید انجام شوند، تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در این لیست وظایف قرار داده اید. پس از تهیه فهرست، در نظر بگیرید که کدام کارها بیشترین تأثیر را بر پروژه خواهند داشت تا بالاترین نتیجه را داشته باشند. برخی از کارها ممکن است کوچک به نظر برسند، اما گاهی اوقات کارهای کوچکتر بیشترین تأثیر را دارند.

این وظایف پرتأثیر را به تیم خود محول کنید و بعداً نگران سایر وظایف باشید.

شما می توانید همین مفهوم را در لیست کارهای خود اعمال کنید. مشخص کنید کدام وظایف حداکثر نتایج را به همراه خواهند داشت و تلاش خود را در آنجا متمرکز کنید.

چگونه می توان از اصل پارتو برای تصمیم گیری های تجاری استفاده کرد

قانون 80/20 می تواند به شما کمک کند تا تصمیمات تجاری سختی نیز بگیرید. شاید فهرستی از پروژه‌ها برای چندین مشتری مختلف داشته باشید، اما زمانتان کم است. اگر قانون 80/20 درست باشد، باید زمان و تلاش خود را بر روی خوشایند و ایجاد روابط مستحکم با 20 درصد مشتریان خود متمرکز کنید که بیشترین نتیجه را برای شما دارند (بخوانید: سود).

این بدان معنا نیست که شما باید غیرحرفه ای باشید و به سایر مشتریان خود بی احترامی کنید. اما، اگر احساس می‌کنید به‌موقع خسته شده‌اید یا در تنگنا هستید، ممکن است تشخیص دهید که بیشترین نتایج را از کجا دریافت می‌کنید و زمان و تلاش خود را به آن مشتریان اختصاص دهید.

اصل پارتو همچنین می تواند به شما کمک کند در مورد مشکلات تجاری و راه حل های بالقوه فکر کنید. برای استفاده از اصل پارتو برای کمک به حل مشکل خود، به تمام راه حل های ممکن فکر کنید و به عقب کار کنید. شما می خواهید روی دو بهترین راه حل که مشکل شما را حل می کند کار کنید.

اجتناب از دام های اصل پارتو

مانند همه اصول، اصل پارتو دارای چند اشکال است.

مهم است که به یاد داشته باشید که قانون 80/20 در مورد کاهش حجم کاری شما نیست. درعوض، اصل پارتو به شما کمک می‌کند تا حیاتی‌ترین و پرتأثیرترین وظایف را در فهرست کارهایتان شناسایی کنید. هر چند از کارهای کوچک، کارهای بی اهمیت غافل نشوید. در نهایت، اگر اجازه دهید آنها بیش از حد طولانی بنشینند، آن کارهای کوچک مهم خواهند شد.

قانون 80/20 ممکن است به شما کمک کند اگر تیمی را مدیریت می کنید، مشخص کنید کدام یک از کارمندان شما بیشترین کار را تولید می کنند. نگاه کردن به 20 درصد کارمندانی که 80 درصد کار را انجام می دهند، لزوماً به این معنی نیست که باید بقیه را اخراج کنید. درعوض، از یافته‌های قانون پارتو برای تفویض عادلانه وظایف به تیم خود استفاده کنید.

تیم خود را تشویق کنید تا در کارهای با اولویت بالا همکاری کنند. یا مشاغل مختلف را به افراد مختلف اختصاص دهید و با همه بررسی کنید تا مطمئن شوید که مسئولیت بخشی از معادله خود را دارند. اگر کارمندان شما بدانند که در بزرگ‌ترین پاداش‌ها سهیم هستند – نه فقط جزئیات جزئی-، تشویق می‌شوند سخت‌تر کار کنند.

درک اصل پارتو

به یاد داشته باشید، اعداد 20% و 80% آمار دقیقی نیستند، فقط تخمین و مشاهدات هستند. نکته قانون 80/20 اعداد نیست. نکته این است که همه چیز در تجارت یکسان ایجاد نمی شود. چند چیز وجود دارد که در مقایسه با چیزهای دیگر دارای پاداش بسیار بیشتری هستند.

وقت خود را صرف انجام وظایف یا کار با مشتریانی کنید که بالاترین نتایج را به همراه دارد. به کارگیری اصل پارتو در کسب و کارتان باعث می شود که سود خود را افزایش دهید و در عین حال زمان و تلاش های تلف شده را کاهش دهید.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در [Month Year] و برای جامعیت به روز شده است.

مرا به پروژه ها ببریدمنبع