ما تفاوت ها را می شکنیم


وقتی نوبت به ایجاد ترافیک و آگاهی از برند می رسد، تبلیغات دیجیتال از طریق گوگل راهی برای رفتن است. دانستن نحوه عملکرد هر یک از برنامه های آن – گوگل ادوردز و گوگل ادسنس – برای اعمال نفوذ کسب و کار شما بر رقبایتان مهم است.

گوگل ادوردز در مقابل ادسنس، شخصی که برای هر دو روش تبلیغاتی تصویر می سازد

راهنمای رایگان، الگو و برنامه ریز: نحوه استفاده از تبلیغات گوگل برای تجارت

تبلیغات دیجیتال در حال پیشی گرفتن از تبلیغات سنتی است و گوگل دلیل بزرگی برای این امر است. در واقع، تبلیغات گوگل یکی از بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را در تبلیغات دارد. به عنوان یکی از بزرگترین پلتفرم های تبلیغات دیجیتال، گوگل به تنهایی مسئول 28.6 درصد از کل هزینه تبلیغات دیجیتال ایالات متحده است.

شما می توانید استراتژی تبلیغات خود را با بهینه سازی قرار دادن تبلیغات برای مخاطبان هدف خود با استفاده از یک یا هر دو برنامه تبلیغاتی گوگل تقویت کنید.

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

جستجو کردن

تبلیغات جستجویی که در SERP ها ظاهر می شوند، اگر می دانید تقاضا برای محصول شما وجود دارد و مخاطبان شما از موتورهای جستجو برای برآورده کردن آن استفاده می کنند، گزینه بسیار خوبی هستند.

تبلیغات جستجوی Google برای «تحویل غذا»

نمایش دادن

تبلیغات Google Display Network – همچنین به عنوان تبلیغات بنری یا نمایشی شناخته می شود – بیشتر بصری هستند. این تبلیغات برای جلب توجه بسیار عالی هستند، زیرا شما فضایی را که در آن مخاطبان شما به صورت آنلاین در آن معاشرت می کنند، اجاره می کنید.

شبکه نمایش Google شامل بیش از 2 میلیون وب‌سایت، ویدیو و برنامه است که تبلیغات Google شما می‌تواند در آنها ظاهر شود. این شامل سایت های محبوب مانند YouTube، Google Finance، Gmail و Blogger می شود.

به عنوان مثال، اگر یک ویدیوی مدیریت پروژه را در YouTube تماشا می کنید، ممکن است یک بنر تبلیغاتی برای Monday.com ببینید.

نمونه تبلیغات بنری از Monday.com

منبع تصویر

گوگل سه سال پس از شروع Google Adwords یک برنامه تبلیغاتی دیگر را منتشر کرد. به آن Google AdSense می گویند. در زیر به ویژگی های اصلی آن می پردازیم.

در تصویر زیر، وب سایت دستور غذا از Google AdSense استفاده می کند تا به دو تبلیغ کننده اجازه دهد تا تبلیغات بنری را در سایت خود قرار دهند. سایت دستور پخت توسط گوگل برای موفقیت این تبلیغات پرداخت می شود. (در ادامه بیشتر در این مورد.)

 تبلیغات Google AdSense در وب سایت Recipe

منبع تصویر

Google AdSense برای ناشران وب سایتی که در حال حاضر ترافیک دریافت می کنند و می خواهند از آن کسب درآمد کنند، عالی است.

تفاوت های اصلی Google AdWords و AdSense را بخوانید.

AdWords در مقابل AdSense

در حالی که برنامه گوگل ادوردز برای جذب تبلیغ کنندگان طراحی شده است، برنامه Google AdSense برای جذب ناشران طراحی شده است. تبلیغ‌کنندگان از Google AdWords برای هدایت ترافیک به سایت‌های خود استفاده می‌کنند. ناشران از Google AdSense برای کسب درآمد از ترافیک موجود خود استفاده می کنند.

در زیر، برخی از تفاوت‌های اصلی بین گزینه‌های تبلیغاتی گوگل را برجسته کرده‌ایم. با این اطلاعات، می توانید در مورد بهترین نحوه توزیع بودجه تبلیغاتی خود تصمیم بگیرید.

هدف

گوگل ادوردز برای آوردن ترافیک به سایت شما طراحی شده است. شما تبلیغات خود را ارسال می کنید و رتبه سایت خود را در جستجو افزایش می دهید.

در همین حال، Google AdSense راهی برای درآمدزایی از محبوبیت سایت شما است. شما به گوگل اجازه می دهید تا تبلیغات نمایشی برای محصولات دیگر را در سایت شما قرار دهد.

تفاوت بین adwords و adsense. گوگل ادوردز (جستجو)، از گوگل به عنوان موتور جستجو، ترافیک به سایت خود ایجاد کنید. Google AdWords (نمایش)، از شبکه نمایش Google از شرکای انتشار، برنامه های تلفن همراه و ویدیو، ترافیک به سایت خود ایجاد کنید. Google AdSense، به عنوان شریک انتشار Google Display Network، ترافیک برای سایت های دیگر ایجاد می کند.

استراتژی

گوگل ادوردز این فرصت را به شما می دهد تا محصول خود را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهید. با قابلیت جستجوی گوگل ادوردز، می دانید که مخاطبان شما محصولات یا خدمات شما را در گوگل جستجو می کنند. شما مطمئن می شوید که در SERP ها برای آن پرس و جوها ظاهر می شوید.

تبلیغات نمایشی Google AdWord راه متفاوتی برای جلب توجه به شما می دهد. مخاطبان شما ممکن است از محصول یا خدمات شما اطلاعی نداشته باشند و در جستجوی آن در گوگل نباشند. با این حال، اگر بتوانید در سایت‌هایی که آنها در آنجا معاشرت می‌کنند نشان داده شوید، ممکن است یک تبلیغ بصری توجه آنها را جلب کند.

Google AdSense نقش استراتژیک متفاوتی دارد. سایت شما در حال تولید ترافیک است و شما می خواهید از آن کسب درآمد کنید. برای شما مهم نیست که املاک و مستغلات سایت خود را به آگهی دهندگانی که ممکن است برای مخاطبان شما جالب باشد، «اجاره» کنید.

تفاوت بین adwords و adsense. Google AdWords (جستجو)، مخاطبان شما از قبل شما را در گوگل جستجو می کنند. گوگل ادوردز (نمایش)، می‌توانید در سایت‌هایی که کاربران بالقوه قبلاً از آن بازدید کرده‌اند ظاهر شوید و با یک تبلیغ چشم آنها را جلب کنید. Google AdSense، شما فضایی را در سایت خود به تبلیغ کنندگان اجاره می دهید که ممکن است برای مخاطبان شما جالب باشد.

ساختار هزینه

ساختار هزینه برای جستجوی AdWords، AdWords Display و AdSense متفاوت است.

اگر از ویژگی جستجوی Google AdWord استفاده می کنید، هر بار که کاربر روی تبلیغات شما کلیک می کند، هزینه ای را پرداخت می کنید. این هزینه به ازای هر کلیک (CPC) می تواند بر اساس مبلغ پیشنهادی، رتبه تبلیغ و امتیاز کیفیت شما متفاوت باشد. کلمات کلیدی رقابتی تر CPC بالاتری دارند.

برای ویژگی نمایش Google AdWord، می توانید قیمت مناسبی را برای اهداف خود انتخاب کنید. روش های مختلف پرداخت در ادامه می آید.

 • هزینه به ازای هر کلیک (CPC). این بهترین برای ایجاد ترافیک است.
 • هزینه به ازای هر هزار نمایش (CPM). اگر به دنبال ایجاد آگاهی هستید از این استراتژی استفاده کنید.
 • هزینه به ازای هر اقدام (CPA). اگر به دنبال ایجاد تبدیل هستید، این طرح پرداخت موثرترین است.

برای نمایش گوگل ادوردز، شما برای قرار دادن پیشنهاد می دهید و “برنده حراج حداقل مبلغ لازم را برای برتری بیشتر از تبلیغ کننده بعدی در حراج می پردازد.” رقابت باعث افزایش مناقصه می شود. صنعت و انتشارات بسیار مورد توجه ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.

با AdSense، مشارکت رایگان است. شما برای کلیک ها، نمایش ها و سایر تعاملاتی که تبلیغات در سایت شما دریافت می کنند، کمیسیون دریافت می کنید. به همین دلیل، مخاطبان شما، نحوه قرارگیری تبلیغات و کیفیت تبلیغات، همه عواملی هستند که می‌توانید با AdSense درآمد کسب کنید.

تفاوت بین adwords و adsense. گوگل ادوردز (جستجو)، هر بار که کاربر روی تبلیغات شما کلیک می کند، هزینه پرداخت می کنید. Google AdWords (نمایش)، شما بین CPC، CPM یا CPA انتخاب می کنید. Google AdSense، برای کلیک‌ها، نمایش‌ها و سایر تعاملات تبلیغاتی که میزبانی می‌کنید، کمیسیون دریافت می‌کنید.

در زیر نگاهی عمیق به روند حراج ویژگی جستجوی Google AdWords خواهیم داشت.

گوگل ادوردز (جستجو)

به طور طبیعی، تقاضای زیادی برای رتبه بندی برتر تبلیغات وجود دارد. هر زمان که حداقل دو تبلیغ کننده برای کلمات کلیدی محبوب پیشنهاد بدهند، گوگل حراجی را راه اندازی می کند.

مثال کلمات کلیدی تبلیغات گوگل

تبلیغ‌کنندگان، کلمات کلیدی، نسخه تبلیغاتی مربوطه و صفحه وب را در گروه‌هایی دسته‌بندی می‌کنند. سپس گروهی را که می خواهند در آن پیشنهاد بدهند انتخاب می کنند و حداکثر پیشنهاد خود را انتخاب می کنند.

در مرحله بعد، گوگل یک کلمه کلیدی را از گروه تبلیغات تبلیغ‌کننده انتخاب می‌کند که به نظر آن‌ها بیشتر مربوط به جستجوی کاربران است و آن را در حراج وارد می‌کند.

حراج گوگل مانند حراج معمولی شما برای عتیقه جات نیست. آن‌ها می‌خواهند وقتی نوبت به استفاده از اندازه دسترسیشان می‌رسد، زمین بازی را هموار کنند. به جای اینکه همیشه بالاترین قیمت پیشنهادی برنده شود، پیشنهاد دهنده با بالاترین رتبه آگهی همیشه برنده است.

رتبه آگهی با ضرب کردن حداکثر قیمت پیشنهادی شما به ازای هر کلیک در امتیاز کیفیت تبلیغ شما محاسبه می شود. گوگل امتیاز کیفیت شما را با اندازه گیری ارتباط صفحه شما با کلمه کلیدی، تجربه کاربر و نرخ کلیک تعیین می کند.

امتیاز کیفیت گوگل ادز

منبع تصویر

سازمان‌ها نمی‌توانند برای هر کلمه کلیدی که می‌خواهند رتبه برتر را کسب کنند، فقط به این دلیل که بیشترین بودجه تبلیغات را دارند. محتوای آنها باید جذاب باشد.

رتبه بندی تبلیغات گوگل

منبع تصویر

در همین راستا، آنها همچنین می خواهند تبلیغ کنندگان بد را از تبلیغ محتوای بد منصرف کنند. تبلیغ‌کنندگانی که امتیازات با کیفیت پایینی دارند، معمولاً تنها در صورتی موقعیت تبلیغاتی بالایی کسب می‌کنند که قیمت بالایی را به ازای هر کلیک بپردازند.

اگر می خواهند هزینه کمتری برای هر کلیک بپردازند، باید با خم شدن در انتهای رتبه بندی تبلیغات کنار بیایند.

اگر در حراجی گوگل برنده شوید، هزینه واقعی به ازای هر کلیک شما بر اساس رتبه دوم برتر آگهی تقسیم بر امتیاز کیفیت شما به اضافه 1 سنت محاسبه می شود.

تنها زمانی که حداکثر پیشنهاد خود را پرداخت می کنید این است که شما تنها پیشنهاد دهنده در حراج باشید یا اگر بالاترین پیشنهاد را در حراج ارائه دهید، اما پایین ترین رتبه آگهی را داشته باشید. در این صورت، آخرین رتبه آگهی را کسب خواهید کرد.

 Google Ads Bid Pricing

منبع تصویر

Google AdWords در مقابل Google AdSense

بر اساس SERP Watch، مشتریان 155 درصد بیشتر احتمال دارد که عبارات خاص برند را پس از قرار گرفتن در معرض تبلیغات نمایشی جستجو کنند. این به تنهایی باعث می شود که ترکیب یک استراتژی تبلیغات آنلاین با استفاده از یک یا هر دو برنامه تبلیغاتی گوگل ایده خوبی باشد.

در حالی که Google Adwords و Google AdSense بخشی از یک شرکت هستند، تفاوت های اساسی بین این دو برنامه وجود دارد. ممکن است یکی برای شما مناسب تر از دیگری باشد.

گوگل ادوردز:

 • نیاز به مناقصه از تبلیغ کنندگان دارد.
 • با مقایسه کلمات کلیدی تبلیغ کننده و ناشر، بهینه سازی تبلیغات را تضمین می کند.
 • فضای تبلیغاتی را به بالاترین پیشنهادی که با محتوای ناشر (یعنی کلمات کلیدی) مطابقت دارد، می فروشد.
 • هر زمان که مردم بر روی آگهی در وب سایت خود کلیک کنند، بخش کوچکی از پیشنهاد را به ناشر پرداخت می کند.

برخلاف گوگل ادوردز، AdSense تبلیغاتی را که در وب سایت ناشر نمایش می دهد بهینه نمی کند.

در عوض، AdSense:

 • به ناشران کمک می کند تا با قرار دادن آگهی در وب سایت خود، کمیسیون دریافت کنند.
 • به ناشران اجازه می دهد تا انواع تبلیغات نمایش داده شده را کنترل کنند.
 • به ناشران اجازه می‌دهد تا سبک تبلیغات خود را سفارشی کنند یا سبک خود را ایجاد کنند.
 • به ناشران اجازه می دهد تا سه تبلیغ محتوا، سه پیوند و دو کادر جستجو را در وب سایت خود قرار دهند.

آیا می توانم از Google AdWords و Google AdSense استفاده کنم؟

گوگل ادوردز (هم جستجو و هم نمایش) و Google AdSense روش‌های موثری برای درآمدزایی با روش‌های تبلیغات دیجیتال هستند – اولی زمانی که ترافیک را به سایت خود هدایت می‌کنید و دومی زمانی که از سایت خود برای هدایت ترافیک به جای دیگر استفاده می‌کنید.

ممکن است وسوسه شوید که استراتژی AdWords خود را با هدایت ترافیک جستجوی خود به یک صفحه وب با تبلیغات AdSense به حداکثر برسانید. اما به دلیل سیاست‌های تبلیغاتی سخت‌گیرانه گوگل، این اقدام هوشمندانه نیست و حساب‌های شما احتمالاً به حالت تعلیق در می‌آیند.

با این حال، می توانید Google AdWords و Google AdSense را برای وب سایت خود اجرا کنید. فقط مطمئن شوید که ترافیک AdWords را به یک صفحه فرود بدون تبلیغات AdSense هدایت کنید. سپس، تبلیغات AdSense را در سایر صفحات وب خود قرار دهید، و شما آماده خواهید بود.

تبلیغات می تواند آگاهی از برند را تا 80 درصد افزایش دهد و بازاریابی دیجیتال را به یکی از بهترین شکل های تبلیغات تبدیل کند. گوگل با برنامه های AdWords و AdSense خود اجرای استراتژی تبلیغات را آسان می کند.

هنگامی که برنامه(های) مناسب خود را انتخاب کردید، می توانید استراتژی و اجرای تبلیغات خود را آغاز کنید.

یادداشت سردبیر: این پست در اصل در مارس 2019 منتشر شده است و برای جامعیت به روز شده است.

دعوت به اقدام جدیدمنبع