نحوه ایجاد نمودار یا نمودار در اکسل [With Video Tutorial]


ساختن نمودارها و نمودارها یکی از بهترین راه ها برای تجسم داده ها به روشی واضح و قابل درک است.

با این حال، تعجب آور نیست که برخی از افراد از چشم انداز جستجو در مایکروسافت اکسل کمی ترسیده شوند.

اکنون دانلود کنید: مولدهای گراف اکسل رایگان

فکر کردم یک آموزش ویدیویی مفید و همچنین دستورالعمل های گام به گام را برای هر کسی که در فکر سازماندهی یک صفحه گسترده پر از داده در نمودار است به اشتراک بگذارم که در واقع، می دانید، به معنای چیزی اما قبل از غواصی، باید انواع مختلف نمودارهایی را که می توانید در نرم افزار ایجاد کنید بررسی کنیم.

انواع نمودارها در اکسل

شما می توانید در مایکروسافت اکسل بیشتر از نمودارهای میله ای یا خطی بسازید، و زمانی که کاربرد هر کدام را فهمیدید، می توانید اطلاعات دقیق تری را برای پروژه های خود یا تیم خود ترسیم کنید.

نوع نمودار

استفاده کنید

حوزه

نمودارهای مساحتی، بزرگی روند بین دو یا چند مقدار را در یک دوره معین نشان می دهند.

بار

نمودارهای میله ای فراوانی مقادیر را در سطوح یا متغیرهای مختلف مقایسه می کنند.

ستون

نمودارهای ستونی تغییرات داده یا یک دوره زمانی را نمایش می دهند.

خط

مشابه نمودارهای میله ای، آنها روندها را در طول زمان نشان می دهند.

پای

نمودارهای دایره ای مقادیر را به صورت درصدی از یک کل نشان می دهند.

رادار

نمودارهای رادار مجموع سری داده های چندگانه را مقایسه می کنند.

پراکنده کردن

نمودارهای پراکندگی رابطه مثبت یا منفی بین دو متغیر را نشان می دهند.

موجودی

نمودارهای سهام برای گزارش نوسان قیمت سهام در دوره های معین استفاده می شود.

سطح

نمودارهای سطحی مجموعه ای از مقادیر را در قالب یک سطح سه بعدی ترسیم می کنند.

مراحلی که برای ساختن یک نمودار یا نمودار در اکسل نیاز دارید، ساده است و در اینجا یک توضیح سریع در مورد نحوه ساخت آنها آورده شده است.

به خاطر داشته باشید که نسخه های مختلف اکسل وجود دارد، بنابراین آنچه در ویدیوی بالا می بینید ممکن است همیشه دقیقاً با آنچه در نسخه خود می بینید مطابقت نداشته باشد. در ویدیو از Excel 2021 نسخه 16.49 برای Mac OS X استفاده کردم.

برای دریافت به‌روزترین دستورالعمل‌ها، توصیه می‌کنم دستورالعمل‌های نوشته شده زیر را دنبال کنید (یا آنها را به صورت PDF دانلود کنید). اکثر دکمه ها و عملکردهایی که می بینید و می خوانید در تمام نسخه های اکسل بسیار شبیه هستند.

دانلود نسخه نمایشی داده | دستورالعمل دانلود (Mac) | دستورالعمل دانلود (کامپیوتر)

1. داده های خود را در اکسل وارد کنید.

ابتدا باید داده های خود را در اکسل وارد کنید. ممکن است داده ها را از جای دیگری صادر کرده باشید، مانند یک نرم افزار بازاریابی یا یک ابزار نظرسنجی. یا شاید شما آن را به صورت دستی وارد می کنید.

در مثال زیر، در ستون A، فهرستی از پاسخ‌ها به این سوال را دارم. “آیا بازاریابی ورودی ROI را نشان داد؟”، و در ستون های B، C، و D، پاسخ های سوال را دارم، “آیا شرکت شما قرارداد فروش و بازاریابی رسمی دارد؟” به عنوان مثال، ستون C، ردیف 2 نشان می دهد که 49٪ از افراد دارای قرارداد سطح خدمات (SLA) همچنین می گویند که بازاریابی ورودی بازگشت سرمایه را نشان می دهد.

نحوه وارد کردن داده ها در صفحه گسترده اکسل

2. از گزینه های نمودار و نمودار انتخاب کنید.

در اکسل، گزینه های شما برای نمودارها و نمودارها شامل نمودارهای ستونی (یا میله ای)، نمودارهای خطی، نمودارهای دایره ای، نمودارهای پراکندگی و موارد دیگر است. ببینید چگونه اکسل هر یک را در نوار ناوبری بالا شناسایی می کند، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

انواع نمودارها و نمودارها در اکسل

برای یافتن گزینه های نمودار و نمودار، را انتخاب کنید درج کنید.

(برای کمک به فهمیدن اینکه کدام نوع نمودار/گراف برای تجسم داده های شما بهترین است، کتاب الکترونیکی رایگان ما را بررسی کنید، نحوه استفاده از تجسم داده برای جلب نظر مخاطبان.)

3. داده های خود را برجسته کنید و نمودار مورد نظر خود را در صفحه گسترده وارد کنید.

در این مثال، یک نمودار میله ای داده ها را به صورت بصری نشان می دهد. برای ایجاد نمودار میله‌ای، داده‌ها را برجسته کرده و عناوین محور X و Y را وارد کنید. سپس، به درج کنید روی نماد ستون در بخش نمودارها کلیک کنید. نمودار مورد نظر خود را از پنجره بازشوی ظاهر شده انتخاب کنید.

چگونه داده های خود را برجسته کنید و نمودار مورد نظر خود را در صفحه گسترده درج کنید

من اولین گزینه ستون دو بعدی را انتخاب کردم زیرا گرافیک نوار تخت را به ظاهر سه بعدی ترجیح می دهم. نمودار میله ای حاصل را در زیر ببینید.

نمودار 2 بعدی از داده ها در یک صفحه گسترده اکسل

4. در صورت لزوم داده ها را روی هر محور تغییر دهید.

اگر می خواهید آنچه را که در محور X و Y ظاهر می شود تغییر دهید، روی نمودار میله ای راست کلیک کنید، کلیک کنید Data را انتخاب کنید، و کلیک کنید تغییر سطر/ستون. با این کار، محورها حاوی کدام بخش از داده‌ها در لیست زیر هستند. پس از اتمام، کلیک کنید خوب در پایین

مراحل ساخت نمودار اکسل: در صورت لزوم داده ها را تغییر دهید

نمودار حاصل به این صورت خواهد بود:

نموداری با داده های مبادله شده در محور x و y

5. طرح و رنگ داده های خود را تنظیم کنید.

برای تغییر طرح برچسب‌گذاری و افسانه، روی نمودار میله‌ای کلیک کنید، سپس روی آن کلیک کنید طراحی نمودار برگه در اینجا، می‌توانید طرح‌بندی را برای عنوان نمودار، عنوان محور و افسانه انتخاب کنید. در مثال زیر، روی گزینه ای کلیک کردم که رنگ های نواری ملایم تر و افسانه ها را در زیر نمودار نشان می دهد.

مراحل ساخت نمودار اکسل: طرح و رنگ داده های خود را تنظیم کنید

برای فرمت بیشتر افسانه، روی آن کلیک کنید تا نمایان شود فرمت ورودی افسانه نوار کناری، همانطور که در زیر نشان داده شده است. در اینجا، می توانید رنگ پر کردن افسانه را تغییر دهید، که باعث تغییر رنگ خود ستون ها می شود. برای قالب بندی سایر قسمت های نمودار خود، روی آنها به صورت جداگانه کلیک کنید تا مربوطه نمایان شود قالب پنجره

نحوه استفاده از ابزار ورود افسانه فرمت برای قالب بندی افسانه نمودار یا نمودار اکسل

6. اندازه برچسب های افسانه و محور نمودار خود را تغییر دهید.

وقتی برای اولین بار نموداری را در اکسل می سازید، بسته به نمودار یا نموداری که انتخاب می کنید (میله، دایره، خط و غیره)، اندازه محورها و برچسب های افسانه شما ممکن است کوچک باشد. پس از ایجاد نمودار، می توانید می خواهید آن برچسب ها را تقویت کنید تا خوانا باشند.

برای افزایش اندازه برچسب‌های نمودار خود، به‌جای نمایش یک برچسب جدید، به‌صورت جداگانه روی آن‌ها کلیک کنید قالب برگردید، به تب Home در نوار ناوبری بالای اکسل برگردید. سپس، از فیلدهای کشویی نوع فونت و اندازه استفاده کنید تا برچسب های افسانه و محور نمودار خود را به دلخواه بزرگ یا کوچک کنید.

مراحل ساخت نمودار اکسل: اندازه نمودار نمودار خود را تغییر دهید

7. در صورت تمایل گزینه های اندازه گیری محور Y را تغییر دهید.

برای تغییر نوع اندازه گیری نشان داده شده در محور Y، روی درصدهای محور Y در نمودار خود کلیک کنید تا نشان داده شود. فرمت محور پنجره در اینجا، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید واحدهای واقع در آن را نمایش دهید گزینه های محور یا اگر می خواهید تغییر دهید که آیا محور Y درصدها را به دو رقم اعشار نشان می دهد یا بدون اعشار.

مراحل ساخت نمودار اکسل: گزینه های اندازه گیری محور y را تغییر دهید

از آنجایی که نمودار من به طور خودکار حداکثر درصد محور Y را روی 60٪ تنظیم می کند، ممکن است بخواهید آن را به صورت دستی به 100٪ تغییر دهید تا داده های من را در مقیاس جهانی نشان دهد. برای انجام این کار، می‌توانید گزینه Maximum را انتخاب کنید – دو فیلد زیر محدوده در فرمت محور پنجره – و مقدار را از 0.6 به یک تغییر دهید.

نمودار حاصل مانند شکل زیر خواهد بود (در این مثال، اندازه فونت محور Y از طریق تب Home افزایش یافته است تا بتوانید تفاوت را ببینید):

نحوه تغییر اندازه گیری های محور Y در یک صفحه گسترده اکسل در فیلد جزئی

8. در صورت تمایل، داده های خود را دوباره ترتیب دهید.

برای مرتب سازی داده ها به گونه ای که پاسخ های پاسخ دهندگان به ترتیب معکوس ظاهر شوند، بر روی نمودار خود راست کلیک کرده و کلیک کنید. Data را انتخاب کنید برای نمایش همان پنجره گزینه هایی که در مرحله 3 در بالا فراخوانی کردید. این بار برای معکوس کردن ترتیب داده های خود در نمودار، فلش های بالا و پایین را بزنید.

مراحل ساخت نمودار اکسل: داده های خود را دوباره مرتب کنید

اگر بیش از دو خط داده برای تنظیم دارید، می توانید آنها را به ترتیب صعودی یا نزولی مجدداً مرتب کنید. برای انجام این کار، تمام داده های خود را در سلول های بالای نمودار خود برجسته کنید، روی Data کلیک کنید و مطابق شکل زیر، مرتب سازی را انتخاب کنید. بسته به ترجیح خود، می توانید مرتب سازی را بر اساس کوچکترین به بزرگترین یا برعکس انتخاب کنید.

نحوه مرتب سازی مجدد داده ها از کوچکترین به بزرگ برای نمودار یا نمودار در صفحه گسترده اکسل

نمودار حاصل به این صورت خواهد بود:

مراحل ساخت نمودار اکسل: مرتب سازی مجدد داده ها

9. نمودار خود را عنوان کنید.

اکنون بخش سرگرم کننده و آسان می آید: نام گذاری نمودار. در حال حاضر، ممکن است قبلاً متوجه شده باشید که چگونه این کار را انجام دهید. در اینجا یک روشن کننده ساده است.

درست پس از ایجاد نمودار، عنوانی که ظاهر می‌شود احتمالاً «عنوان نمودار» یا چیزی مشابه بسته به نسخه اکسل مورد استفاده شما خواهد بود. برای تغییر این برچسب، روی “عنوان نمودار” کلیک کنید تا نشانگر تایپ نمایان شود. سپس می توانید آزادانه عنوان نمودار خود را سفارشی کنید.

وقتی عنوانی را که دوست دارید دارید، کلیک کنید صفحه اصلی در نوار پیمایش بالا، و از گزینه های قالب بندی فونت استفاده کنید تا به عنوان خود تاکیدی که شایسته آن است بدهید. این گزینه ها و نمودار نهایی من را در زیر ببینید:

مراحل ساخت نمودار اکسل: نمودار یا نمودار خود را عنوان کنید

10. نمودار یا نمودار خود را صادر کنید.

هنگامی که نمودار یا نمودار شما دقیقاً به همان شکلی است که می خواهید، می توانید آن را به عنوان یک تصویر بدون گرفتن اسکرین شات در صفحه گسترده ذخیره کنید. این روش به شما یک تصویر تمیز از نمودار شما می دهد که می تواند در ارائه پاورپوینت، سند Canva یا هر الگوی بصری دیگری درج شود.

برای ذخیره نمودار اکسل خود به عنوان عکس، روی نمودار کلیک راست کرده و انتخاب کنید ذخیره به عنوان تصویر

مراحل ساخت نمودار اکسل: نمودار یا نمودار خود را صادر کنید

در کادر گفتگو، عکس نمودار خود را نامگذاری کنید، مکان ذخیره آن را در رایانه خود انتخاب کنید و نوع فایلی را که می خواهید به عنوان ذخیره شود انتخاب کنید. در این مثال، به صورت JPEG در یک پوشه دسکتاپ ذخیره می شود. در نهایت کلیک کنید صرفه جویی.

نحوه نامگذاری یک نمودار یا نمودار در اکسل با استفاده از کادر گفتگو

شما یک عکس واضح از نمودار یا نمودار خود خواهید داشت که می توانید آن را به هر طرح بصری اضافه کنید.

مراحل ساخت نمودار اکسل: هر گونه پیشرفت طراحی بصری اضافی را برای تکمیل اضافه کنید

داده ها را مانند یک حرفه ای تجسم کنید

این خیلی آسان بود، درست است؟ با استفاده از این آموزش گام به گام، می توانید به سرعت نمودارها و نمودارهایی ایجاد کنید که پیچیده ترین داده ها را به تصویر بکشید. سعی کنید از همین آموزش با انواع نمودارهای مختلف مانند نمودار دایره ای یا نمودار خطی استفاده کنید تا ببینید چه قالبی داستان داده های شما را به بهترین شکل بیان می کند.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در ژوئن 2018 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

قالب های نمودار اکسلمنبع