نحوه نوشتن نامه استعفای محترمانه [+Samples & Templates]


اگر شغل خود را ترک می کنید، تنها نیستید.

نامه استعفای مثال: زن در حال تایپ در لپ تاپ در خانه

نیروی کار به «استعفای بزرگ» متحول شده است. برخی از کارشناسان افزایش اخیر در استعفای کارکنان را به “تخیل مجدد بزرگ” یا “تحقق بزرگ” تغییر نام داده اند. مردم در حال ارزیابی مجدد هستند که چگونه کار می کنند، کجا کار می کنند و چرا کار می کنند.

اکنون دانلود کنید: 5 الگوی نامه استعفای رایگان

حتی با وجود اینکه میلیون‌ها نفر هر ماه کار خود را ترک می‌کنند، ما می‌دانیم که گفتن به رئیس خود که شرکت را ترک می‌کنید، هرگز گفتگوی آسانی نیست. یک نامه استعفای محترمانه می تواند به معنای تفاوت بین یک خداحافظی ناخوشایند و فرصتی برای یک ارتباط حرفه ای طولانی مدت باشد.

در حالت ایده آل، شما یک نامه استعفای دو هفته قبل از ترک شرکت ارائه می دهید. این به شما امکان می دهد رسماً فسخ خود را در شرکت اعلام کنید و اطلاعات ضروری خانه داری، مانند روز آخر و سایر جزئیات مربوط به خروجتان را ارائه می دهد.

یک روش مؤثر به شما کمک می کند تا از گفتگوی مثبت با رئیس خود و انتقال آرام به سفر بعدی خود اطمینان حاصل کنید.

اما چگونه می توان یک استعفانامه خوب نوشت؟ چه چیزی را باید شامل و حذف کنید؟

نوشتن یک نامه استعفا می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد، بنابراین ما یک الگوی نامه استعفای حرفه ای برای شروع کار ایجاد کرده ایم و نمونه هایی برای الهام گرفتن در آن گنجانده ایم.

فرمت نامه استعفا

نامه باید مفصل اما مختصر باشد. شما باید تصمیم خود را به مدیر خود اطلاع دهید، اما اگر دلایل کمتر مثبت باشد، آن را حرفه ای نگه دارید.

نمونه فرمت نامه استعفا: مثال نامه استعفا با پاراگراف های برچسب زده شده

فرمت نامه استعفا معمولاً به شرح زیر است:

  • تاریخ و سلام: نامه شما باید با تاریخ همراه با یک سلام رسمی به مدیرتان شروع شود.
  • بیانیه استعفا: از پاراگراف آغازین برای بیان اینکه چه نقشی را ترک می‌کنید و چه زمانی می‌خواهید استفاده کنید. این به عنوان بیانیه استعفا شناخته می شود.
  • پاراگراف اصلی: پاراگراف بدن را می توان برای ابراز قدردانی از زمان شما در شرکت و همچنین برنامه خروج شما مورد استفاده قرار داد.
  • پاراگراف پایانی: اگرچه اختیاری است، می توانید از پاراگراف پایانی برای فهرست کردن اطلاعات تماس خود استفاده کنید. اگر قصد دارید از کارفرمای سابق خود به عنوان مرجع استفاده کنید، این امر به ویژه تشویق می شود.

در بخش بعدی، به جزئیات بیشتری در مورد این عناصر کلیدی خواهیم پرداخت و به چند نمونه نگاه خواهیم کرد.

در نامه استعفای حرفه ای چه مواردی را لحاظ کنم؟

نوشتن نامه استعفای حرفه ای با درک هر یک از اجزای آن شروع می شود:

1. بیانیه استعفا و تاریخ پایان

نامه خود را با بیان موقعیت خود در شرکت آغاز کنید. اگر در یک شرکت کوچک کار می‌کنید و رئیس‌تان شما را به خوبی می‌شناسد، ممکن است این کار اضافی به نظر برسد، اما ضروری است که آن را درج کنید زیرا نامه فسخ رسمی شماست. همراه با این اطلاعات باید یک بیانیه ساده از استعفای شما باشد.

همچنین، ارائه تاریخ پایان در پاراگراف اول مفید است زیرا این یکی از اولین سؤالات کارفرمای شما است.

این پاراگراف اول ممکن است در عمل چگونه باشد:

به اطلاع شما می‌رسانم که از سمت خود استعفا می‌دهم [Position Name] برای [Company Name]، تاثیر گذار [Date].

2. سپاسگزاری

زمانی را به این موضوع اختصاص دهید که چگونه رشد کرده اید یا از چه چیزی در شرکت قدردانی کرده اید. تا حد ممکن دقیق باشید. شاید این شرکت فرصت های توسعه حرفه ای را فراهم کرده است. شاید از محیطی که شرکت ایجاد کرده و فضای حمایتی آن لذت برده باشید.

همچنین برای کارفرمای شما خوب است که بابت زمان و منابعی که برای حمایت از رشد شغلی شما استفاده کرده است از شما تشکر کند. در اینجا نمونه ای از آنچه ممکن است به نظر برسد آورده شده است:

من از فرصت هایی برای پیشرفت حرفه ای که در طول دو سال گذشته برای من فراهم کرده اید قدردانی می کنم. من از دوران تصدی خود لذت برده ام [Company Name] و احساس افتخار می کنم که بخشی از چنین تیم حمایتی بوده ام.

اگر مایلید، می‌توانید جایی که می‌روید را درج کنید. به عنوان مثال، اگر در حال تغییر صنعت برای دنبال کردن یک علاقه هستید یا به تحصیلات تکمیلی می روید، ممکن است مناسب باشد که آن را نیز لحاظ کنید. مثلا:

من یک سمت را به عنوان یک قبول کردم [New Job Title]، و من مشتاقانه منتظرم [pursuing my passion in [X] یا ادامه کارم با تمرکز روی [Y].

با این حال، اگر شرکت را برای یک رقیب ترک می کنید، بهتر است چنین اطلاعاتی را حذف کنید.

3. جزئیات انتقال

در پاراگراف سوم، تمایل خود را برای تسهیل انتقال ذکر کنید. مثلا:

اگر می توانم در این انتقال کمکی داشته باشم، لطفاً به من اطلاع دهید. من در دسترس هستم تا به آموزش جایگزین خود کمک کنم و اطمینان حاصل کنم که تمام گزارش های من قبل از آخرین روز کاری من به روز می شود.

این جمله ممکن است برای شما متفاوت به نظر برسد. اما صرف نظر از آنچه می نویسید، تمرین خوبی است که جزئیات خاصی را در مورد اینکه چگونه کمک می کنید درج کنید.

به‌عنوان یک پاراگراف تکمیلی اختیاری، کارهایی را که پس از ترک رسمی شرکت تسلیم می‌شوید، به طور خلاصه مرور کنید. اگرچه از نظر فنی این مسئولیت مدیر شما است که این کار را انتخاب کند و تعیین کند که چگونه ادامه خواهد یافت، فهرست کردن همه پروژه‌ها و وظایفی که مسئول آن بوده‌اید مفید است تا انتقال شرکت در این دوره آسان‌تر شود.

اگر در مقام مدیریتی خدمت نمی کردید یا با بخش های دیگر همکاری نمی کردید، می توانید از این قسمت صرف نظر کنید.

4. اطلاعات تماس شخصی

این پاراگراف آخر اختیاری است و نیازی نیست همیشه در آن گنجانده شود، به خصوص اگر تمایل یا نیازی به استفاده از کارفرمای سابق خود به عنوان مرجع ندارید. با این حال، بسیاری از نامزدها ترجیح می دهند شبکه های حرفه ای خود را حفظ کنند. بسته شدن ممکن است به این صورت باشد:

باز هم از فرصتی که برای کار در اختیار شما قرار دادید سپاسگزارم [Company Name]. برای شما بهترین ها را آرزو می کنم و مشتاقانه منتظر ماندن در ارتباط هستم. می توانید به من ایمیل بزنید [Email Address].

مواردی که نباید در نامه استعفا گنجانده شود

1. حرکت های آینده شغلی

در حالی که می‌توانید به جایی که بعد می‌روید اشاره کنید، نیازی نیست به کارفرمای خود درباره موقعیت یا حقوق جدید خود به طور طولانی بگویید. کارها را حرفه ای نگه دارید. شما می توانید تصدیق کنید که موقعیت فعلی چگونه به پیشرفت شما در صنعت کمک کرده است. نامه شما باید مستقیم و منعکس کننده لحن کارفرمای شما باشد.

2. زبان ناپسند

ناگفته نماند، اما استعفانامه زمان استفاده از فحاشی و الفاظ رکیک نیست. شما باید تا پایان دوره کاری خود محترمانه و حرفه ای باشید. اگرچه ممکن است هوس انتقاد از شغل قبلی خود را داشته باشید، اما نامه استعفا زمان آن نیست که لباس های کثیف را پخش کنید.

3. دلبستگی های عاطفی

اگر یک محیط کاری حمایتی را ترک می کنید، نادیده گرفتن احساسات عاطفی در نامه مفید است. تا حد امکان حرفه ای باشید. شما می توانید این احساسات را از طریق ملاقات های رو در رو با دیگران نشان دهید.

4. انتقاد از همکاران

نامه استعفای شما نیازی به داشتن نظرات منفی در مورد همکاران یا مدیران شرکت ندارد. این نامه برای پایان دوره تصدی شما است، نه اینکه دیگران را به خاطر وظایف ناقص سرزنش کنید.

5. فرافکنی تلخی

اکنون زمان آن نیست که عصبانیت خود را نسبت به شغل فعلی خود نشان دهید. شما باید در مورد لحظات مثبت و چگونگی به دست آوردن دانش مفید در مورد صنعت و خودتان فکر کنید. شما مجبور نیستید با کارفرمای خود با یک یادداشت تلخ همراه شوید.

نمونه نامه های استعفای حرفه ای

با در نظر گرفتن الگوی بالا، اجازه دهید به چند نمونه استعفا نامه برای سمت های مختلف نگاه کنیم، که هر کدام لحنی متفاوت اما دوستانه برای استعفای خود دارند.

1. نمونه نامه استعفای مهربان

اگر دلایلی مرتبط با کار نیستند، می‌توانید دلیل ترک سیگار را به اشتراک بگذارید. دلایل باید مثبت یا خنثی باشد. لحن آن سپاسگزار است که کارفرما فرصتی را برای شما قائل شد. بیشتر آنها برای آموزش فرد ورودی دست دراز می کنند. این نامه شامل یک اخطار استعفای حداقل دو هفته قبل است.

نمونه نامه استعفای حرفه ای: نمونه نامه استعفای مهربان

2. نمونه نامه استعفای مختصر

یک نامه استعفای مختصر شامل دو چیز مهم است: تاریخ استعفا و اخطار رسمی به سرپرست شما. یک نامه خوب همچنین می تواند شامل یک خط “متشکرم” باشد، اما ضروری نیست. اگرچه شما در حال پایان دادن به کار خود با کارفرمای فعلی خود هستید، اما نمی خواهید یک پل را بدون رعایت مهلت اطلاع رسانی خود بسوزانید.

نمونه نامه استعفای حرفه ای: نمونه نامه استعفای مختصر

3. نمونه نامه استعفای فوری

در حالی که بهترین راه برای ترک شغل این است که حداقل دو هفته قبل اخطار دهید و پیشنهاد کمک برای انتقال را بدهید، گاهی اوقات شرایط این کار را غیرممکن می کند. اگر نیاز دارید که کار خود را فوراً بدون اطلاع قبلی ترک کنید، به یک نامه استعفای فوری نیاز دارید.

در اینجا یک نمونه است که می تواند به شما کمک کند:

نمونه نامه استعفای حرفه ای: نمونه نامه استعفای فوری

قالب نامه استعفای حرفه ای رایگان

resig-name-cover-image

اکنون قالب ها را دانلود کنید

گاهی اوقات ماهیت موقعیت شما مستلزم استعفا نامه خاص تری در هنگام ترک است. در زیر چند الگو وجود دارد که به این نقش‌های پویاتر کمک می‌کنند تا از شرکت خارج شوند.

1. الگوی نامه استعفای پیمانکار

اگر به صورت آزاد کار می کنید، ممکن است لازم باشد تمرکز نامه استعفای خود را برای رسیدگی به تکالیف نهایی خود و نحوه جدایی مشتری خود تنظیم کنید. این شامل وظایف فعلی، کارهایی که انجام نمی دهید و نحوه پذیرش پرداخت نهایی شما می شود.

الگوهای نامه استعفای حرفه ای رایگان: نمونه نامه استعفای اجرایی

منبع تصویر

2. الگوی نامه استعفای اجرایی

یک ایمیل سریع یا اخطار دو پاراگرافی به مافوق شما ممکن است به عنوان یک استعفای رسمی کافی نباشد اگر در یک نقش رهبری در سطح اجرایی یا ارشد هستید.

از آنجایی که پر کردن این نقش‌ها سخت‌تر است، ممکن است نقش مهم‌تری در دوره انتقال بازی کنید، به‌ویژه که افراد بیشتری را مدیریت می‌کنید و در مورد مسیر پروژه‌های بیشتری تصمیم می‌گیرید.

مثال زیر استعفا را به دو بخش تقسیم می کند. اولی خود استعفا است و دوم اینکه کار مستعفی چگونه (و با چه کسی) ادامه خواهد یافت. این فقط یکی از قالب های مختلفی است که ما باید ارائه دهیم.

مثال استعفا نامه: مدیرعامل

منبع تصویر

برای نوشتن نامه استعفای خود آماده اید؟

در نامه استعفای خود صرف نظر از نقشتان مودب باشید، دلیل رفتنتان را بیان کنید و در مورد اینکه به چه کسی اطلاع می دهید شفاف باشید. قدردانی و حمایت در هنگام خروج شما کمک زیادی به کارفرمایان می کند، و آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که شرکت را با خیال راحت ترک کنید – حتی اگر به دلایل ناخوشایند آن را ترک کنید.

با الهام گرفتن از این نمونه ها و الگوهای نامه استعفا، از پل های حرفه ای خود محافظت می کنید و شبکه حرفه ای خود را در آغاز ماجراجویی بعدی خود دست نخورده نگه می دارید.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در اکتبر 2018 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

نامه استعفامنبع