نحوه نوشتن نامه استعفای محترمانه [+Samples & Templates]

به اطلاع شما می‌رسانم که از سمت خود استعفا می‌دهم [Position Name] برای [Company Name]، تاثیر گذار [Date].

2. سپاسگزاری

من از فرصت هایی برای پیشرفت حرفه ای که در طول دو سال گذشته برای من فراهم کرده اید قدردانی می کنم. من از دوران تصدی خود لذت برده ام [Company Name] و احساس افتخار می کنم که بخشی از چنین تیم حمایتی بوده ام.

نمونه نامه استعفای حرفه ای: نمونه نامه استعفای فوری

قالب نامه استعفای حرفه ای رایگان

فرمت نامه استعفا معمولاً به شرح زیر است:

  • تاریخ و سلام: نامه شما باید با تاریخ همراه با یک سلام رسمی به مدیرتان شروع شود.
  • بیانیه استعفا: از پاراگراف آغازین برای بیان اینکه چه نقشی را ترک می‌کنید و چه زمانی می‌خواهید استفاده کنید. این به عنوان بیانیه استعفا شناخته می شود.
  • پاراگراف اصلی: پاراگراف بدن را می توان برای ابراز قدردانی از زمان شما در شرکت و همچنین برنامه خروج شما مورد استفاده قرار داد.
  • پاراگراف پایانی: اگرچه اختیاری است، می توانید از پاراگراف پایانی برای فهرست کردن اطلاعات تماس خود استفاده کنید. اگر قصد دارید از کارفرمای سابق خود به عنوان مرجع استفاده کنید، این امر به ویژه تشویق می شود.

نامه استعفای شما باید مختصر باشد و فقط شامل اطلاعات مرتبط و مفید باشد. روی مزایای نقش بعدی خود تمرکز نکنید. در عوض، زمانی را به فکر کردن در مورد قدردانی که از شرکتی که پشت سر می گذارید، اختصاص دهید.

اگر دلایلی مرتبط با کار نیستند، می‌توانید دلیل ترک سیگار را به اشتراک بگذارید. دلایل باید مثبت یا خنثی باشد. لحن آن سپاسگزار است که کارفرما فرصتی را برای شما قائل شد. بیشتر آنها برای آموزش فرد ورودی دست دراز می کنند. این نامه شامل یک اخطار استعفای حداقل دو هفته قبل است.

نامه استعفای شما نیازی به داشتن نظرات منفی در مورد همکاران یا مدیران شرکت ندارد. این نامه برای پایان دوره تصدی شما است، نه اینکه دیگران را به خاطر وظایف ناقص سرزنش کنید.

5. فرافکنی تلخی

نیروی کار به «استعفای بزرگ» متحول شده است. برخی از کارشناسان افزایش اخیر در استعفای کارکنان را به “تخیل مجدد بزرگ” یا “تحقق بزرگ” تغییر نام داده اند. مردم در حال ارزیابی مجدد هستند که چگونه کار می کنند، کجا کار می کنند و چرا کار می کنند.

اکنون دانلود کنید: 5 الگوی نامه استعفای رایگان

در اینجا یک نمونه است که می تواند به شما کمک کند:

در حالی که می‌توانید به جایی که بعد می‌روید اشاره کنید، نیازی نیست به کارفرمای خود درباره موقعیت یا حقوق جدید خود به طور طولانی بگویید. کارها را حرفه ای نگه دارید. شما می توانید تصدیق کنید که موقعیت فعلی چگونه به پیشرفت شما در صنعت کمک کرده است. نامه شما باید مستقیم و منعکس کننده لحن کارفرمای شما باشد.

2. زبان ناپسند

منبع تصویر

برای نوشتن نامه استعفای خود آماده اید؟

نوشتن یک نامه استعفا می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد، بنابراین ما یک الگوی نامه استعفای حرفه ای برای شروع کار ایجاد کرده ایم و نمونه هایی برای الهام گرفتن در آن گنجانده ایم.

فرمت نامه استعفا

زمانی را به این موضوع اختصاص دهید که چگونه رشد کرده اید یا از چه چیزی در شرکت قدردانی کرده اید. تا حد ممکن دقیق باشید. شاید این شرکت فرصت های توسعه حرفه ای را فراهم کرده است. شاید از محیطی که شرکت ایجاد کرده و فضای حمایتی آن لذت برده باشید.

همچنین برای کارفرمای شما خوب است که بابت زمان و منابعی که برای حمایت از رشد شغلی شما استفاده کرده است از شما تشکر کند. در اینجا نمونه ای از آنچه ممکن است به نظر برسد آورده شده است:

با الهام گرفتن از این نمونه ها و الگوهای نامه استعفا، از پل های حرفه ای خود محافظت می کنید و شبکه حرفه ای خود را در آغاز ماجراجویی بعدی خود دست نخورده نگه می دارید.

من یک سمت را به عنوان یک قبول کردم [New Job Title]، و من مشتاقانه منتظرم [pursuing my passion in [X] یا ادامه کارم با تمرکز روی [Y].

یک نامه استعفای مختصر شامل دو چیز مهم است: تاریخ استعفا و اخطار رسمی به سرپرست شما. یک نامه خوب همچنین می تواند شامل یک خط “متشکرم” باشد، اما ضروری نیست. اگرچه شما در حال پایان دادن به کار خود با کارفرمای فعلی خود هستید، اما نمی خواهید یک پل را بدون رعایت مهلت اطلاع رسانی خود بسوزانید.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در اکتبر 2018 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

این جمله ممکن است برای شما متفاوت به نظر برسد. اما صرف نظر از آنچه می نویسید، تمرین خوبی است که جزئیات خاصی را در مورد اینکه چگونه کمک می کنید درج کنید.

با این حال، اگر شرکت را برای یک رقیب ترک می کنید، بهتر است چنین اطلاعاتی را حذف کنید.

3. جزئیات انتقال

در پاراگراف سوم، تمایل خود را برای تسهیل انتقال ذکر کنید. مثلا:

الگوهای نامه استعفای حرفه ای رایگان: نمونه نامه استعفای اجرایی

نامه باید مفصل اما مختصر باشد. شما باید تصمیم خود را به مدیر خود اطلاع دهید، اما اگر دلایل کمتر مثبت باشد، آن را حرفه ای نگه دارید.

مثال استعفا نامه: مدیرعامل

باز هم از فرصتی که برای کار در اختیار شما قرار دادید سپاسگزارم [Company Name]. برای شما بهترین ها را آرزو می کنم و مشتاقانه منتظر ماندن در ارتباط هستم. می توانید به من ایمیل بزنید [Email Address].

مواردی که نباید در نامه استعفا گنجانده شود

1. حرکت های آینده شغلی

اگر به صورت آزاد کار می کنید، ممکن است لازم باشد تمرکز نامه استعفای خود را برای رسیدگی به تکالیف نهایی خود و نحوه جدایی مشتری خود تنظیم کنید. این شامل وظایف فعلی، کارهایی که انجام نمی دهید و نحوه پذیرش پرداخت نهایی شما می شود.

اگر در مقام مدیریتی خدمت نمی کردید یا با بخش های دیگر همکاری نمی کردید، می توانید از این قسمت صرف نظر کنید.

4. اطلاعات تماس شخصی

نامه استعفامنبع

یک روش مؤثر به شما کمک می کند تا از گفتگوی مثبت با رئیس خود و انتقال آرام به سفر بعدی خود اطمینان حاصل کنید.

با در نظر گرفتن الگوی بالا، اجازه دهید به چند نمونه استعفا نامه برای سمت های مختلف نگاه کنیم، که هر کدام لحنی متفاوت اما دوستانه برای استعفای خود دارند.

1. نمونه نامه استعفای مهربان

اما چگونه می توان یک استعفانامه خوب نوشت؟ چه چیزی را باید شامل و حذف کنید؟