نمایه مخاطب چیست؟ [Steps + Examples]

در نهایت، نمایه مخاطبان شما پایه‌ای حیاتی برای حصول اطمینان از جذب موثر و تبدیل آن‌هایی است که مناسب‌ترین برند شما هستند.

من همچنین «ابزار رسانه‌های اجتماعی» را در Google جستجو کردم و به ویژگی People also Ask نگاه کردم تا عمیق‌تر به سؤالات، نکات دردناک و چالش‌های مرتبط با ابزارهای رسانه‌های اجتماعی بپردازم:

به عنوان مثال، اگر لوازم تناسب اندام می فروشید، به پروفایل های اجتماعی و پست های وبلاگ تأثیرگذاران برتر تناسب اندام نگاهی بیندازید. به چه چیزی اهمیت می دهند؟ برای چه چیزی ارزش قائل هستند؟ چه فعالیت هایی را در یک روز انجام می دهند؟ این ویژگی ها می تواند به شما کمک کند تا نمایه مخاطبان خود را کامل کنید.

بسته به اهدافتان، پروفایل مخاطب متفاوتی ایجاد خواهید کرد. اگر امیدوارید فروش محصول خود را از طریق یک کمپین تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی افزایش دهید، نمایه مخاطبان شما شبیه شخصیت خریدار شما خواهد بود.

بنابراین، در نهایت، هم برنامه ریزی رسانه و هم خرید رسانه برای موفقیت نیاز به مخاطبان از پیش تعریف شده دارند. اگر قبل از خرید فضای تبلیغاتی برای ایجاد یک نمایه مخاطب وقت نگذارید، در خطر هدر دادن پول و منابع برای مخاطبانی هستید که در نهایت به هر حال تبدیل نخواهند شد.

برای پر کردن بخش چالش‌ها/اهداف/نقاط درد در نمایه مخاطبان خود، ایده خوبی است که نگاهی به نظرات مشتریان یا اطلاعات گروه متمرکز بیندازید تا بزرگترین چالش‌هایی را که مشتریان و مشتریان بالقوه شما با آن روبرو هستند، مشخص کنید.

می‌توانید ابتدا از Ahrefs یا ابزار جستجوگر کلیدواژه دیگری برای تعیین سؤالاتی که افراد در رابطه با یک عبارت جستجو می‌پرسند استفاده کنید. در این مثال، من “ابزار رسانه های اجتماعی” را برای یافتن سوالات مشابه مرتبط با کلمه کلیدی جستجو جستجو کردم:

برای مثال، فرض کنید در حال ایجاد یک کمپین تبلیغاتی جدید در ارتباط با ابزار گوش دادن و زمان‌بندی رسانه‌های اجتماعی هستید.

پروفایل مخاطب رسانه

در ترکیب با تحقیقات کیفی و مشتری مدار خود، می توانید بزرگترین چالش های مخاطبان خود را کشف کنید و اینکه چگونه باید کمپین خود را برای هدف قرار دادن آن نقاط دردناک تنظیم کنید.

4. جمع آوری داده های روانشناختی با استفاده از Google Trends یا تأثیرگذاران در صنعت.

به عنوان مثال، خرید رسانه ای – خرید کمپین یا فضای تبلیغاتی در کانال های مختلف، یا اشتراک گذاری کمپین ها و تبلیغات هدفمند – بدون برنامه ریزی رسانه ای امکان پذیر نیست.

هنگام ایجاد نمایه مخاطب، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • اطلاعات دموگرافیک: این شامل ویژگی های شخصی مانند جغرافیا، سن، تحصیلات، شغل و درآمد است.
  • اطلاعات روانشناختی: این شامل ویژگی های مربوط به ویژگی های شخصیتی، علایق، نگرش ها یا باورها و سبک زندگی است.
  • اهداف، چالش ها یا نقاط دردناک: برای این بخش، اهداف، چالش‌ها یا نقاط دردناک مخاطبان خود را در رابطه با محصول یا خدمات خود تعیین کنید. چگونه محصول یا خدمات شما می تواند نیازهای مخاطبان شما را برآورده کند؟ مخاطبان شما از چه جستجوهایی برای یافتن محصول یا خدمات شما استفاده می کنند؟ به عنوان مثال، اگر یک برنامه ذهن آگاهی 8 هفته ای می فروشید، شخصیت داستانی شما احتمالاً با تمرکز و یافتن زمان برای تثبیت خود در لحظه حال، چالش بزرگی دارد.
  • ارزش های: مخاطب هدف شما چه ارزشی قائل است؟ این شامل ارزش‌ها و انگیزه‌های تصویری بزرگ‌تر، مانند «طبیعت»، «اجتماعی شدن»، «احساس تعلق» یا «خودمختاری در کار» است.
  • کانال های ترجیحی: مخاطبان شما بیشتر وقت خود را در کدام کانال(ها) صرف می کنند؟ این می تواند کانال های اجتماعی مانند یوتیوب یا اینستاگرام یا موتورهای جستجو مانند گوگل باشد. کانال ترجیحی به نوع کمپینی که اجرا می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک کمپین تبلیغاتی پولی اجرا می کنید، باید تعیین کنید که آیا مخاطبان شما بیشتر وقت خود را در فیس بوک، گوگل یا جای دیگری می گذرانند.
  • نوع(های) محتوای ترجیحی: هنگامی که مخاطبان شما محتوای شما را پیدا کردند، آن را در چه قالبی ترجیح می دهند؟ کتاب های الکترونیکی، پست های وبلاگ یا مطالعات موردی؟ یا پادکست؟ ویدئو؟ تعیین قالب به شما کمک می کند تا به بهترین نحو به مخاطبان خود خدمت کنید.
  • رفتار خرید: آیا مخاطبان شما تکان‌دهنده هستند یا به هفته‌ها – اگر نه ماه‌ها – قبل از خرید نیاز دارند؟ آیا آنها در هر زمان در طول سال یا فقط در یک فصل خاص به روی محصول یا خدمات شما باز هستند؟ برای مثال، اگر صندلی‌های ساحلی می‌فروشید، احتمالاً مخاطبان هدف شما در طول ماه‌های تابستان، زمانی که صندلی‌های ساحلی بسیار ضروری است، نسبتاً هیجان‌انگیز هستند.

اگر برای یک شرکت B2B کار می کنید، ممکن است مطالعات موردی صنعت، گزارش ها را بخوانید یا به وبینارها بپیوندید تا علایق، ارزش ها و رفتارهای شخصیت هدف خود را در یک صنعت مشخص کنید.

بازار هدف شامل تک تک خریداران بالقوه برای محصول یا خدمات شما می شود. به عنوان مثال، شاید شما نرم افزاری را می فروشید که می تواند برای موارد مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در این مورد، یک بازار هدف شامل چشم‌اندازهایی در هر صنعت می‌شود که می‌توانند از محصول شما سود ببرند – همه با نیازها، اهداف، چالش‌ها و باورهای متفاوت.

اکنون دسترسی داشته باشید: قالب برنامه ریزی رسانه رایگان

هنگام جستجوی ابزارهای رسانه های اجتماعی برای ایجاد نمایه مخاطبان، بخش The People also Ask در Google.