چگونه در سال 2020 یک توصیه لینکدین بنویسیم [Quick Tip]


وقتی توصیه ای از شخصی دریافت می کنید که مورد احترام و تحسین او هستید، ممکن است احساس افتخار کنید و بخواهید لطف خود را جبران کنید. اما فهمیدن نحوه نوشتن یک توصیه لینکدین که خاص، صادقانه، مختصر و مفید باشد، آسان نیست.

اکثر مردم گیر می کنند. ممکن است ندانید چگونه شروع کنید یا چه بگویید. اما با استفاده از چند الگو و نکات ساده، می‌توانید برای افراد مورد علاقه خود گواهینامه‌های فوق‌العاده‌ای در لینکدین بنویسید.

راهنمای رایگان: نحوه استفاده از لینکدین برای تجارت، بازاریابی و شبکه  [Download Now]

به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید که چگونه یک توصیه لینکدین بنویسید. سپس چند نمونه توصیه و یک الگوی توصیه نامه سریع را بررسی کنید.

می‌توانید از این ابزارها برای نوشتن تأییدیه‌های معتبر و مفید لینکدین استفاده کنید که می‌تواند به حرکت جستجوی شغل افراد در مسیر درست کمک کند. بیا شروع کنیم.

1. ماهیت رابطه حرفه ای خود را توضیح دهید.

این واقعاً جدی به نظر می رسد، اما صرفاً یک متن مفید است که به عنوان مقدمه ای برای توصیه شما عمل می کند. چه یک همکار باشد که سال‌ها با او از نزدیک کار کرده‌اید یا یک نقطه تماس اخیر آژانس، زمینه را برای خواننده فراهم می‌کند تا بفهمد چرا این توصیه را می‌نویسید.

مثلا:

من نزدیک به دو سال است که در کنار لیزا کار کرده ام.

2. جزئیاتی را در مورد موقعیتی که این شخص برای آن کار می کند، ارائه دهید.

آیا این فرد را برای کارش در یک موقعیت توصیه می کنید؟ یا در مورد کار آنها در چندین شغل که در حین کار با آنها داشته اند می نویسید؟

در هر صورت، گام بعدی عالی توضیح برخی از بخش‌های قابل توجه کارشان است. ممکن است عجیب به نظر برسد – به نوعی مانند اینکه شما شرح شغل آنها را فهرست می کنید. اما این برای هر کسی که توصیه را می‌خواند، مفید است و به دنبال احساسی نسبت به کاری که در کار خود انجام داده است.

در برابر اصرار برای ایجاد فهرستی از وظایف شغلی خود مقاومت کنید. اگر آنها واقعاً این تعداد کلاه بر سر گذاشته‌اند، توصیه می‌کنم با آنها تماس بگیرید تا ببینید آیا می‌خواهند بخشی از نقش آنها بیش از دیگران مورد تأکید قرار گیرد یا خیر.

مثلا:

در این دو سال، من او را دیده‌ام که نه تنها در عناصر اصلی شغلش – مانند کپی‌نویسی و کپی‌نویسی – برتری می‌یابد، بلکه کارهای دیگری را نیز فرا می‌گیرد که فراتر از محدوده نقش او است. اینها شامل بازاریابی ایمیلی، برنامه ریزی رویداد و حتی حمایت از ارتباطات داخلی شرکت ما می شود.

3. توضیح دهید که آنها چگونه در شرکت رشد کرده اند.

اگر این شخص به شما گزارش می دهد (یا یک بار گزارش می دهد)، این جنبه از توصیه لینکدین می تواند بسیار مفید باشد. توضیح اینکه فردی که توصیه می‌کنید چگونه رشد کرده است – چه در نقش خود یا از یک نقش به نقش دیگر – می‌تواند نشان دهنده توانایی سازگاری با گسترش سازمان باشد.

فقط مواظب باشید که در حرفه فرد که می‌تواند ارزش رشدی را که می‌خواهید برجسته کنید کمرنگ کند، اغراق نکنید.

مثلا:

لیزا به سرعت تجارت ما رشد کرده است، و تمایل او به یادگیری و پذیرفتن این مسئولیت‌های جدید چیزی است که در هر حرفه‌ای مورد توجه است.

4. نشان دهید که چگونه مشارکت آنها به رشد تیم یا شرکت کمک کرده است.

این می تواند توضیحی در مورد اینکه چگونه عملکرد آنها به معیارهای سخت کمک کرد. همچنین می‌توانید در مورد مشارکت‌هایی مانند رهبری هم تیمی‌های خود یا پرورش ابتکارات جدید صحبت کنید.

مثلا:

تسلط لیزا بر نقش اصلی و پروژه های اضافی برای رشد شرکت بسیار مهم بوده است. در واقع، او در ارتباطات داخلی شرکت با افزایش شدید شادی کارکنان همسو بود.

5. توضیح دهید که این دستاوردها چه چیزی را در مورد آن شخص نشان می دهد.

در حال حاضر، شما برخی از ویژگی‌های خاص را وارد کرده‌اید – بنابراین بیایید توضیح دهیم که این ویژگی‌ها برای موضوع بزرگ‌تر توصیه شما چه معنایی دارند. آیا نمونه هایی که به تفصیل بیان کردید نشان می دهد که آن شخص سخت کوش است؟ جاه طلب؟ برای روحیه تیم عالی است؟ دستاوردهای آنها را با ویژگی های آنها پیوند دهید.

مثلا:

این ترکیب نادر از بهره‌وری و جاه‌طلبی، نمونه‌ای عالی برای بقیه اعضای تیم است. همچنین توضیح می دهد که چرا همه دوست دارند با لیزا کار کنند – مهم نیست در کجای نمودار سازمان قرار می گیرند.

6. با یادداشتی در مورد جنبه شخصی کار با آنها پایان دهید.

در این بخش، پیام خانه را با ذکر احساسی که در کار با آن شخص داشتید، امیدهایتان به شغل او یا پیش‌بینی آینده‌اش را بزنید.

مثلا:

کار لیزا از مدت‌ها قبل از دوران تصدی او در اینجا به سود خود ادامه داده است و من هنوز دلم برای کار کردن هر روز با او تنگ شده است. من نمی توانم صبر کنم تا ببینم او با قدم بعدی در مسیر حرفه ای خود چه می کند.

نمونه های توصیه لینکدین

توصیه یک کارمند

بر اساس گزارش SHRM در سال 2021، بیش از 40 درصد از کارکنان به دنبال شغل جدید هستند. و بر اساس نظرسنجی گارتنر در سال 2022، 50 درصد از کارکنان انتظارات کارفرمایان متفاوتی نسبت به قبل از همه گیری دارند.

توصیه های کارکنان نشان می دهد که یک ذینفع به نظرات افرادی که مدیریت می کنند احترام می گذارد. همچنین نشان می دهد که چگونه از پایین به بالا هدایت می شوند.

در توصیه زیر، شخصی در مورد چگونگی پیشرفت سرپرست خود در شرکت و نحوه راهنمایی آنها به آنها صحبت می کند تا آنها نیز بتوانند به عنوان یک کارمند رشد کنند.

مثال 1:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارمند

چرا ما این توصیه لینکدین را دوست داریم؟:

این توصیه نشان می دهد که چگونه رابطه بین کارمند و مدیر در طول زمان تکامل یافته است. روابط کاری که از همتا به مدیر تغییر می کند می تواند سخت باشد. آنها گاهی اوقات می توانند جنگ قدرت، ارتباطات نادرست و غیره ایجاد کنند. اما این نمونه توصیه لینکدین احترام متقابل، مراقبت و رشد حرفه ای را برجسته می کند.

مثال 2:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارمند

چرا این یک توصیه لینکدین خوب است:

ارزیابی مهارت های نرم برای استخدام کنندگان و کارفرمایان دشوار است. بنابراین توصیه بالا ارزشمند است زیرا در مورد رابطه مدیر/کارمند صحبت می کند که برای این کارمند ضروری بود. این به آن‌ها این حس را می‌دهد که چگونه این مدیر می‌تواند تیم جدیدشان را درگیر کند.

مثال 3:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارمند

چرا ما این توصیه لینکدین را دوست داریم؟:

یک توصیه معتبر بسیار مفیدتر از یک فرم نامه است. نامه بالا نشان می دهد که چگونه این مدیر مهربانی، انتقاد و خونسردی را در تیم خود متعادل می کند.

توصیه یک کارفرما

توصیه های کارفرما ممکن است جایگزین یا مکملی برای الزامات شغلی برای بسیاری از موقعیت ها باشد. این باعث می شود توصیه های کارفرما به یک لینکداین مهم اضافه شود. برخلاف اکثر توصیه نامه های استاندارد، نامه های لینکدین معمولا کوتاه و دقیق هستند. به جای یک صفحه کامل، بیشتر پاراگراف های کوتاه اما متراکم مانند مثال های زیر هستند.

به عنوان مثال، در این توصیه، یک کارفرما توضیح می‌دهد که چگونه یک کارمند پیشرفت کرده و پروژه‌هایی را اجرا می‌کند که تأثیر زیادی بر شرکت آنها گذاشته است.

مثال 1:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارفرما

چرا ما این توصیه لینکدین را دوست داریم؟:

این نامه بلافاصله به عملکردهای شغلی خاص، مهارت های فنی و مهارت های نرم می رود. یک اسکن سریع از این نامه می تواند به هر کارفرما نشان دهد که این شخص چه کاری را به بهترین شکل انجام می دهد و چگونه این مهارت ها می توانند به مشاغل یا کارفرمایان دیگر ترجمه شوند.

مثال 2:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارفرما

چرا این یک توصیه لینکدین خوب است:

اتصال اقدامات به نتایج می تواند درک ارزشی که یک کارمند می تواند برای تیم خود به ارمغان بیاورد را برای کارفرمایان آینده آسان تر کند. این نامه سریع به وضوح آنچه را که این استخدام شده جدید انجام داد، نحوه برخورد او با تغییرات و نتایج حاصل از اقدامات او را به هم مرتبط می کند.

مثال 3:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: کارفرما

چرا ما این توصیه لینکدین را دوست داریم؟:

این توصیه نامه از اصطلاحات خاص صنعت برای نشان دادن فعالیت ها و نتایجی که این کارمند مسئول آن بوده است استفاده می کند. این باعث می شود کارفرمایان درک کنند که چگونه این عملکرد می تواند به تجارت و تیم آنها ترجمه شود.

توصیه یک همکار

بیش از 20 درصد از کاربران لینکدین 18 تا 24 سال سن دارند. این بدان معناست که بسیاری از کاربران لینکدین فارغ التحصیلان اخیر هستند که ممکن است تجربه کاری محدودی داشته باشند.

آمار کاربران لینکدین

کارفرمایان به دنبال احساس تعهد، مشارکت و مهارت های نرم شما در محل کار به لینکدین هستند. همکاران منبع خوبی برای برجسته کردن این زمینه ها هستند. بیایید به چند توصیه عالی برای همکاران از لینکدین نگاه کنیم.

مثال 1:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: همکار

چرا ما این توصیه لینکدین را دوست داریم؟:

این نامه به سرعت نشان می دهد که این دو چه مدت با هم کار کرده اند، چه کار کرده اند و قوی ترین مهارت های نرم این نامزد چیست. مثبت می ماند اما همچنین نشان می دهد که این فرد چگونه به فشار پاسخ می دهد.

مثال 2:

نحوه نوشتن یک نمونه توصیه لینکدین: همکار

چرا این یک توصیه لینکدین خوب است:

توصیه ای پر از جزئیات خاص شغلی که بر توانایی ها تاکید دارد همیشه مفید است. در عین حال، این نامه ویژگی هایی را نشان می دهد که ممکن است بسته به نقش در مصاحبه شغلی ظاهر نشود. این توصیه با تشریح مهارت های تدریس و ادامه تحصیل، به کارفرمایان بالقوه نشان می دهد که این نامزد چگونه برای آینده آماده می شود.

نمونه توصیه لینکدین (برای یک مدیر)

اکنون، نوشتن یک توصیه لینکدین می تواند آسان به نظر برسد، اما اینطور نیست. اگر کارمندی که توصیه می کنید مافوق شما باشد چه؟ این می تواند توصیه به فرد را دشوارتر کند – حتی اگر چیزهای خیره کننده ای در مورد او بگویید.

در اینجا یک نمونه توصیه لینکدین – به طور کامل نوشته شده است – که یک مدیر با افتخار دریافت می کند.

من دو سال برای لیزا کار کردم. در طی آن مدت، دیدم که او به سرعت مسئولیت‌های جدیدی را برعهده می‌گیرد و در عین حال وقت می‌گذارد تا این مهارت‌های جدید را به کارمندانش آموزش دهد.

او با به ارث بردن وظایفی مانند تجزیه و تحلیل کمپین و آزمایش A/B ایمیل – که هر دو فراتر از محدوده تیم ما هستند – بخش ما را بسیار چابک تر کرد و من را برای ارتقاء ماه گذشته آماده کرد. لیزا یک فرد و مدیر عالی است و کارفرمای بعدی او خوش شانس خواهد بود که او را داشته باشد.

حالا تصحیح کنید و ارسال را بزنید. به یاد داشته باشید، شخصی که توصیه خود را برای او می نویسید می تواند تغییرات را بررسی و درخواست کند. بنابراین، شما این شانس را خواهید داشت که تغییراتی ایجاد کنید و توصیه‌ای ارائه کنید که آن‌ها از آن استقبال کنند.

امروز یک توصیه در لینکدین بنویسید

لینکدین فقط شکار شغل و شهرت حرفه ای شما نیست. این در مورد ایجاد روابط است. هر چه زودتر شروع به نوشتن توصیه ها با مراحل بالا کنید، روابط حرفه ای شما بهتر می شود.

یادداشت سردبیر: این پست در ابتدا در جولای 2018 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

دعوت به اقدام جدیدمنبع