10 اشتباه رزومه ای که به هر قیمتی باید از آنها اجتناب کنید


آیا در حال به روز رسانی رزومه خود هستید؟ چه برای یک شغل جدید درخواست دهید، چه صنعت را تغییر دهید یا بعد از مدتی دوباره وارد نیروی کار شوید، داشتن یک رزومه به روز و جلا ضروری است.

اشتباهات بررسی رزومه کارجو

کیت رایگان: همه چیزهایی که برای جستجوی شغل خود نیاز دارید

اما حتی باتجربه‌ترین متخصصان نیز در رزومه اشتباه می‌کنند که می‌تواند به قیمت تمام شدن کارشان تمام شود.

در اینجا 10 اشتباه مهم و در عین حال اغلب نادیده گرفته شده در رزومه ذکر شده است که جویندگان کار باید مراقب آنها باشند.

1. اشتباهات گرامری

رزومه شما احتمالاً اولین تاثیری است که روی یک مدیر استخدامی ایجاد می کنید. یکی از راه‌های مطمئن برای اینکه شما را در شمع «رد کردن» قرار دهید، داشتن اشتباهات گرامری در سراسر آن است.

دلیل اهمیت این موضوع این است که توجه شما را به جزئیات نشان می دهد و می تواند به اعتبار شما به عنوان یک نامزد لطمه بزند. اشتباهات همچنین می تواند حواس خوانندگان را پرت کند – شما این خطر را دارید که آنها به جای ارزش خود محتوا، روی اشتباهات شما تمرکز کنند.

تصحیح برای جلوگیری از اشتباه در رزومه شما کلید خواهد بود. شما هم چنین باید:

 • آن را از طریق یک برنامه نوشتاری مانند Grammarly، Hemingway Editor یا Microsoft Word اجرا کنید، که زیر اشتباهات تایپی، جملات ناخوشایند و موارد دیگر خط خواهد کشید.
 • از یک دوست بخواهید رزومه شما را بررسی کند.
 • حداقل یک ساعت از رزومه خود فاصله بگیرید و با چشمانی تازه به آن بازگردید.

2. تجربه شغلی نامرتبط

بدترین نوع داستان نویس را می شناسید؟ کسی که مدام در طول مسیر توقف می کند تا جزئیات بی معنی را اضافه کند که فقط حواس را از داستان اصلی منحرف می کند.

رزومه شما داستان بسیار مهمی را بیان می کند. اگر بخشی از اطلاعات این داستان را پشتیبانی نمی کند، آن را حذف کنید. این می تواند تجربه شغلی، مهارت ها و سرگرمی ها باشد.

اما اگر در حال تغییر شغل باشم یا تجربه محدودی داشته باشم، چه؟ در هر یک از این موارد، روی برجسته کردن وظایف و مهارت‌های قابل انتقال تمرکز کنید – یعنی مناطقی که شغل مورد نظر و گذشته شما تلاقی می‌کنند.

3. طول رزومه

برخی از مطالعات نشان می دهد که مدیران استخدام کمتر از 10 ثانیه را صرف بررسی رزومه می کنند.

با یک پنجره بسیار کوچک برای جلب توجه آنها، می خواهید رزومه خود را یکپارچه کنید و اطمینان حاصل کنید که فقط شامل مرتبط ترین اطلاعات است.

قانون سرانگشتی این است که رزومه خود را به یک صفحه محدود کنید. با قالب بندی هوشمندانه، وجود دارد زیاد می توانید بدون اینکه شلوغ به نظر برسد در آنجا جا شوید.

از طرف دیگر، اگر تجربه کاری محدودی دارید، همچنان باید سعی کنید آن صفحه را پر کنید. جزئیات مربوط به سوابق تحصیلی خود و گنجاندن در باشگاه ها و سازمان های مربوطه را درج کنید. همچنین می‌توانید پروژه‌هایی را که ایجاد کرده‌اید یا در آن مشارکت کرده‌اید، بگنجانید.

4. طراحی حواس پرتی

با رزومه، کمتر اغلب بیشتر است. اگرچه طراحی خلاقانه می تواند توجه مدیر استخدام را جلب کند، اما اگر خیلی شلوغ باشد، آنها برای تمرکز روی محتوا مشکل خواهند داشت.

طراحی حواس پرتی شامل:

 • رزومه چند رنگ – به جای آن به یک رنگ، حداکثر دو رنگ بچسبید و رنگ دوم به عنوان رنگ برجسته عمل کند.
 • تصویری از خودت – آن را برای صفحه لینکدین خود بگذارید و آن فضا را با تجربه/مهارت های مرتبط پر کنید.
 • فونت غیر معمول – به آثار کلاسیک مانند Arial، Helvetica و Tahoma بچسبید. خواندن آنها آسان و حرفه ای است.
 • طراحی رو به پایین – مطالعات اسکن چشم نشان داده است که در غرب، مردم با استفاده از الگوی F یا E مطالعه می کنند. رزومه خود را با در نظر گرفتن این موضوع طراحی کنید، مگر اینکه رزومه شما برای مخاطبان غیر غربی طراحی شده باشد.

5. عدم شخصی سازی

یکی از بدترین کارهایی که هنگام جستجوی کار می توانید انجام دهید ارسال رزومه های مشابه برای هر شرکتی است.

برای افزایش شانس خود برای رفتن به دور بعدی، رزومه خود را بر اساس شرح شغل شخصی سازی کنید. بهتر است، بر اساس نوع نقشی که به دنبال آن هستید، چندین سطل رزومه داشته باشید.

فرض کنید که به دنبال نقش استراتژیست محتوا هستید، اما در عین حال برای نویسنده ارشد محتوا و موقعیت های رهبری محتوا نیز باز هستید. در این صورت، سه نسخه از رزومه خود را با کلمات کلیدی هدفمند برای هر موقعیت داشته باشید.

برای نقش استراتژیست، رزومه شما بیشتر بر مهارت های شما در ایده پردازی، بهینه سازی و اجرا محتوا تمرکز می کند، در حالی که موقعیت رهبری ممکن است بر مهارت های رهبری و مشارکتی شما تمرکز کند.

6. دروغ یا ادعاهای اغراق آمیز

هنگامی که در حال تهیه رزومه خود هستید، هدف شما این است که بهترین خود را ارائه دهید. شما کلمات اکشن را انتخاب می کنید و اثر خود را برجسته می کنید.

اما یک تفاوت اساسی بین برجسته کردن نقاط قوت و افزایش آنها وجود دارد.

در چنین بازار کار رقابتی، وسوسه وجود دارد. اما حقیقت این است که اغراق یا دروغ گفتن فقط در دراز مدت به شما آسیب می رساند. اولین آسیب این است که شما در معرض خطر استخدام شدن برای شغلی هستید که صلاحیت آن را ندارید، که هم برای شما و هم برای کارفرمایتان اتلاف وقت است.

دلیل دوم این است که این یک تخلف قابل اخراج است و اگر کارفرمای شما متوجه شود که شما در مورد چیزی در رزومه خود دروغ گفته اید، حق فسخ کار شما را برای خود محفوظ می دارد.

حقیقت همیشه بهترین راه برای رفتن است.

7. افشای اطلاعات شخصی

رزومه شما می تواند توسط صدها نفر در حین جستجوی یک نقش جدید مشاهده شود. با در نظر گرفتن این موضوع، ایمنی باید در اولویت باشد.

این به معنای عدم قرار دادن اطلاعات شخصی مانند:

 • آدرس خانه – فقط شهر و ایالت را ارائه دهید.
 • اطلاعات دموگرافیک مانند سن، جنس، وابستگی سیاسی و/یا مذهبی

نادیده گرفتن این جزئیات همچنین از تعصب مدیران در هنگام بررسی رزومه شما جلوگیری می کند.

8. اصطلاحات تخصصی

اگرچه ممکن است گنجاندن اصطلاحات تخصصی صنعتی در رزومه کاری یک مزیت به نظر برسد، این می تواند یک اشتباه بزرگ باشد.

اصطلاحات واژگان می تواند خوانندگان را گیج کند و از آنچه می خواهید بگویید دور کند و رزومه شما را مبهم و درک آن دشوار کند. به جای استفاده از اصطلاحاتی که ممکن است انحصاری یا انحصاری برای موقعیت‌های خاص باشد، سعی کنید مهارت‌ها و تجربیات خود را به زبانی ساده بیان کنید تا با وضوح مواجه شوند.

این به شما کمک می کند تا بدون هیچ گونه جایی برای تعبیر نادرست یا سردرگمی، شخصیت شما را به نمایش بگذارید.

9. ایمیل غیر حرفه ای

همه چیز در رزومه شما قدرت دارد تا به نفع یا علیه شما کار کند. چیزی به کوچکی یک آدرس ایمیل می تواند بین شما و رفتن به دور بعدی تصمیم گیرنده باشد.

در عصر حاضر، ایجاد یک آدرس ایمیل جدید رایگان و ساده است. وقت بگذارید و فقط با نام و نام خانوادگی خود، اعداد و/یا صنعت خود را اضافه کنید، اگر نام کاربری قبلاً گرفته شده است.

یک ایمیل حرفه ای نشانگر حرفه ای بودن شماست و اگر حاوی چیزهای نامناسب باشد – حتی اگر از روی شوخ طبعی انجام شود – ممکن است به قیمت کار شما تمام شود.

10. اطلاعات تماس از دست رفته است

شما تمام کارهای سخت را برای ایجاد رزومه کامل انجام داده اید، مدیر استخدام تحت تأثیر قرار گرفته است و می خواهد با شما تماس بگیرد.

اما آنها نمی توانند به شما دسترسی پیدا کنند زیرا شما:

 • فراموش کرده اید اطلاعات تماس خود را فهرست کنید.
 • در آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود اشتباه تایپی داشته باشید.
 • یک آدرس ایمیل یا شماره تلفن قدیمی داشته باشید که دیگر کار نمی کند.

اجازه ندهید اطلاعات تماس از دست رفته یا نادرست دلیل عدم دریافت شغل باشد.

در اینجا شما آن را دارید – 10 اشتباهی که باید در رزومه خود از آنها اجتناب کنید و تاکتیک هایی را که باید از آنها استفاده کنید تا شما را در خانه نگه دارید.

با کمک این بسته رایگان جویندگان کار، برای کار درخواست دهید، اطلاعات مهم را پیگیری کنید و برای مصاحبه آماده شوید.منبع