بازاریابی شرکت به شخص (B2P) - بخش اول

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d8%ae%d8%b5-b2p

بازاریابی شرکت به شخص (B2P) – بخش اول

۱۶ اسفند ۱۳۹۴
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در مقاله‌ی بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) پیرامون فروش به فرد (در مقابل سازمان) نکاتی را ذکر کردیم. این نوع بازاریابی با تمرکز بر مصرف کننده تلاش دارد تا میزان فروش بیش‌تری را انجام دهد. در بسیاری از موارد با تقسیم بندی مشتریان و گروه بندی کردن آن‌ها تلاش می‌شود تا پیام های تبلیغاتی جداگانه ای برای هر گروه و با توجه به ویژگی‌های خاص آن گروه ساخته شود (مقاله‌ی «تقسیم بندی و گروه بندی مشتریان» را ببینید). اگر بتوانیم به روشی دست یابیم که پیام تبلیغاتی خاص یک فرد و فقط برای این فرد به دست او برسد، به مفهوم بازاریابی B2P دست پیدا کرده‌ایم. در ادامه بیش‌تر پیرامون این بازاریابی صحبت خواهیم کرد.

همان طور که می‌دانید یکی از بخش‌های اساسی بازاریابی مؤثر، فهم و شناخت مخاطب و سپس معرفی و ارائه‌ی محصول مناسب با سلیقه و نیازهای او است. به خاطر تفاوت‌هایی که در بین مخاطبان هدف وجود دارند، معمولاً تیم‌های بازاریابی باید از شیوه های مختلفی برای راهبردهای بازاریابی خود استفاده کنند.

در بازاریابی بنگاه با بنگاه (B2B) اغلب از ارائه‌های تحلیلی و مفصل در مورد ارزش های ارائه شده و سود سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود در حالی که در بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) اغلب از تبلیغاتی استفاده می‌شود که به خاطر جذاب بودن و برانگیختگی، فوراً میل خرید را در افراد ایجاد کنند (مقاله‌ی بازاریابی غیر سنتی را ببینید).

معمولاً بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) گروه خاصی را هدف می‌گیرد. مثلاً زنان ۱۸ تا ۲۵ ساله یا مردان طبقه متوسط ۳۰ تا ۳۵ ساله‌ای که گلف بازی می‌کنند. با این حال، این ویژگی ها خیلی خلاصه شده و موجز هستند. در دنیای واقعی، یک مرد ۳۵ ساله که گلف بازی می‌کند، ممکن است دختران دو قلو داشته و عاشق موسیقی باشد که از این دو ویژگی می‌توان ترجیحات این فرد را در زمانی که به صورت آن‌لاین خرید می‌کند را پیشبینی کرد.

بازاریابی شرکت به شخص (B2P) به این افراد به صورت منحصر به فرد توجه می کند. افرادی که در بخش بندی های مرسوم بازار در کمپین های B2C، گنجانده نمی‌شود. بازاریابی که در حوزه‌ی بازاریابی B2P فعالیت می‌کنند به این اشخاص منفرد توجه می کنند. افرادی که نیازها، خواسته‌ها، انتظارات و سلایق منحصر به فردی دارند.

چه کسانی از بازاریابی B2P استفاده می‌کنند؟

بازاریابی شرکت به شخص (B2P) می‌تواند توسط تمامی کسب و کارهایی که توانایی جمع‌آوری بازخورد از تک تک مشتریان را دارند، پیاده‌سازی شود. چه این مشتریان، مصرف‌کنندگان نهایی باشند یا شرکت های دیگری که مشتریان مربوط به خود را دارند. برخی مثال‌های قابل توجه به شرح زیر هستند:

  • سایت آمازون که از اطلاعات کاربران استفاده می‌کند تا بفهمد مشتری به دنبال چه چیزی است و یا قبلا چه چیزی را خریده است تا بر اساس این خریدها، اقلام دیگری را به او پیشنهاد کند
  • کفش‌های نایک که به مشتریان اجازه می‌دهد مدل‌های ایر فورس وانز خود را سفارشی و مخصوص به خود تغییر دهند و بعد خرید کنند.
  • کارگزاری ها و دلالان املاک که از آدرس اینترنتی شما (IP) استفاده کرده و خانه‌های فروشی را که در نزدیک محل زندگی کنونی شماست، به شما پیشنهاد می‌دهند.
  • شرکت های کوچک که از طریق شبکه های اجتماعی می‌توانند به صورت یک به یک با کاربران و مشتریان خود تعامل کنند.

بخش دوم این مقاله را در «بازاریابی شرکت به شخص (B2P) – بخش دوم» می‌توانید ببینید


منبع: وب‌سایت مارکتینگ اسکولز
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
close

دانلود رایگان کتاب
 ۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید

۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید