بازاریابی شرکت به شخص (B2P) - بخش دوم

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d8%ae%d8%b5-b2p

بازاریابی شرکت به شخص (B2P) – بخش دوم

۲۳ اسفند ۱۳۹۴
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در مقاله‌ی »بازاریابی شرکت به شخص (B2P) – بخش اول» به توضیح مفهوم این نوع بازاریابی پرداختیم. هم‌چنین تفاوت های آن را با بازاریابی شرکت به مصرف کننده را بررسی کردیم و به ذکر چند نمونه از شرکت هایی که از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی ایجاد و گسترش یک کمپین تبلیغاتی برای بازاریابی شرکت به شخص بپردازیم

یک کمپین بازاریابی مؤثر B2P چگونه گسترش می‌یابد؟

قبل از وجود اینترنت، ارتباط هایی که در بازاریابی ایجاد می‌شد، عمدتاً یک طرفه بود. شرکت به سادگی محصولات و خدمات پیشنهادی خود را برای مشتریان آتی تبلیغ می‌کرد. امروزه، این ارتباط، دو طرفه است و در آن، مشتریان به گونه‌ای فعال و پویا سوالات ریزتر و خاص تری را درباره‌ی محصولات و خدمات شرکت ها می‌پرسند. در گذشته خریداران اینترنتی امیدوار بودند که با استفاده از اینترنت، اطلاعات روشن و شفافی را درباره‌ی محصولات یک شرکت به دست آورند و در این راستا شرکت ها سعی داشتند که با تبلیغات اینترنتی و بازاریابی اینترنتی به این نیاز پاسخ دهند. اما امروزه موضوع فقط امیدواری برای یافتن اطلاعات نیست! مشتریان انتظار و توقع دارند که شرکت، خود این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

وب سایت یک شرکت باید ایجاد شود تا به مشتریان پاسخ دهد. هدف این است که اطلاعاتی که کاربر از یک سایت دریافت می‌کند و احساسی که حین کار با سایت تجربه می‌کند، کاملا منطبق بر شخصیت و ترجیحات وی و خاص او باشد. زمانی که بودجه و تکنولوژی مورد نیاز در دسترس است، وبسایت می‌تواند از اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی مشتری، تاریخچه‌ی جستجوها و فعالیت هایی که این مشتری روی سایت انجام داده است، استفاده کند و مشخص کند که به این مشتری خاص چه اطلاعاتی نمایش داده شود.

شرکت های کوچک تر ممکن است امکانات و بودجه‌ی لازم برای خلق چنین سایتی را نداشته باشند. با این حال، آنچه می‌توانند انجام دهند، مدیریت یک باشگاه مشتریان است. (با استفاده از شبکه‌های اجتماعی. برای مثال از طریق یک صفحه‌ی فیس بوک). شرکت ها با هر اندازه ای که باشند باید ابزارهایی را جهت دریافت بازخوردهای مشتریان و پیام های آن‌ها داشته باشند. برای مثال چت آنلاین روی سایت و یا تالارهای گفتگو برای بحث و تبادل نظر روی سایت. وجود باشگاه مشتریان باعث می‌شود که شرکت های شناخت بیش‌تری را نسبت به مشتریان خود، میزان خرید آن‌ها، زمان‌های خرید و … به دست بیاورند.

یک کمپین B2P مؤثر باید با استفاده از شبکه های اجتماعی با مردم ارتباط برقرار کند و با آنها به تعامل بپردازد. این موضوع که برای این کمپین تبلیغاتی از کدام شبکه اجتماعی استفاده شود، وابسته به مشتری و جامعه‌ی هدفی است که شرکت دارد فعالیت بازاریابی را بر روی آن انجام می‌دهد.

شبکه های اجتماعی فضایی را فراهم می‌کنند تا کاربران افکار و احساسات شان را به اشتراک بگذارند و در بحث‌های مختلف شرکت کنند. بنابراین مستقل از این که شرکت از چه شبکه‌ی اجتماعی ای استفاده می‌کند، باید با کاربران وارد تعامل و گفتگو شود. توجه و بررسی فعالیت های کاربران روی شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد که مصرف کنندگان درباره‌ی شرکت چه طور فکر می‌کنند و چه انتظاری را از آن دارند. (هم‌چنین می‌توانید مقاله‌ی «ارتباط با مشتری» را مشاهده بفرمایید).

مستقل از بحث تبلیغات، کاربران درباره‌ی ارزش محصولات و خدمات بحث می‌کنند. و البته درباره‌ی ضعف ها و نقص های محصولات و خدمات. حضور یک شرکت در این شبکه های اجتماعی به آن‌ها اجازه می‌دهد که به صورت مستقیم و فوری به خواسته ها و نیازهای مصرف کنندگان پاسخ دهند.


منبع: وب‌سایت مارکتینگ اسکولز
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
close

دانلود رایگان کتاب
۷ مزیت میلرلایت بر سایر سیستم های ایمیل مارکتینگ

کتاب ۷ مزیت میلرلایت نسبت به سایر سیستم های ایمیل مارکتینگ