بازاریابی بر اساس وفاداری مشتری - بخش سوم

نمونه ای از کارت های وفاداری مشتری

بازاریابی بر اساس وفاداری مشتری – بخش سوم

۰۱ فروردین ۱۳۹۵
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در دو مقاله‌ی «بازاریابی بر اساس وفاداری مشتری – بخش اول» و «بازاریابی بر اساس وفاداری مشتری – بخش دوم» پیرامون تعریف این نوع از بازاریابی صحبت کردیم. همچنین در مورد چگونگی راه اندازی کمپین های تبلیغاتی موفق نیز سخن گفتیم. در این مقاله قصد داریم که به معرفی عناوین شغلی‌ای که برای تهیه‌ی استراتژی و گسترش یک برنامه‌ی بازاریابی وفاداری نیاز است، بپردازیم.

نمونه ای از کارت های وفاداری مشتری

چه حرفه‌­های شغلی‌ای بر روی استراتژی های بازاریابی بر اساس وفاداری کار می­کنند؟

مدیر بازاریابی

آنها چه کاری انجام می‌­دهند؟

 • مشاوره در ­زمینه­‌ی توسعه محصول، جایگاه محصول در بازار و قیمت گذاری به منظور ارائه‌ی محصولی که تمام وعده‌های داده شده در تبلیغات را برآورده سازد و منجر به تکرار خرید شود.
 • ایجاد مشوق ها و برنامه‌­های تشویقی به منظور ترغیب کردن مشتریان به تکرار خرید و در حجم بیش‌تر
 • نظارت بر برنامه های وفاداری مشتری و باز تنظیم آن‌ها پس از این که مشتریان از این برنامه‌ها استفاده کردند.
 • هماهنگ کردن و هم سو کردن تلاش ها و پیام­ های بازاریابی که از طریق طرح­‌های مختلف ایجاد می‌شوند. برای مثال پیام های تولید شده در برنامه ­های وفاداری مشتری، آگهی های تبلیغاتی، برند شرکت و کمپین های شبکه های اجتماعی  باید هماهنگ و همسو با سیاست های کلان شرکت باشد.

 

تحصیلات و تجارب

مدیران بازاریابی باید حداقل دارای مدرک کارشناسی در زمینه‌­­ی بازاریابی و یا مدیریت کسب و کار به همراه چندین سال تجربه‌­ی مدیریت تیم فروش، تیم تبلیغاتی و یا زمینه‌­های مرتبط داشته باشند. آموزش­‌هایی شامل دوره­‌های بازاریابی، تحقیقات بازار، روانشناسی مصرف کننده و مدیریت کسب و کار آن‌ها را برای این حرفه آماده می‌­کند.

مدیر پایگاه داده

آن‌ها چه کاری انجام می­‌دهند؟

 • ساخت و یا مدیریت پایگاه های داده­ ی مشتری به منظور جمع آوری اطلاعات از ثبت نام های مشتریان و تراکنش های انجام گرفته با کارت های وفاداری مشتریان.
 • استفاده از نرم‌­افزار پایگاه داده برای تولید اطلاعات مربوط به عادت های خریداری مشتری ها و مطرح کردن توصیه‌هایی در خصوص ارائه­‌ی بهتر محصول بر مبنای تقاضای مشتری
 • استفاده از نرم­‌افزار پایگاه داده برای تحلیل اطلاعات مربوط به خریدهای یک تک مشتری و ارائه‌ی پیشنهادهای ویژه به او

تحصیلات و تجارب

بازاریابان پایگاه داده اغلب مدرک کارشناسی در زمینه‌­ی بازاریابی و یا فناوری اطلاعات را دارند. آن‌ها باید دارای درک قوی از سخت افزار کامپیوتر و نرم افزارهای مرتبط بوده و همچنین تجاربی در خصوص مدیریت داده­‌های مشتریان به گونه‌ای که حریم خصوصی آن‌ها محفوظ بماند، داشته باشند.

تحلیل‌گر تحقيقات‌ بازار

آن‌ها چه کاری انجام می‌­دهند؟

 • استفاده از روش­‌های متنوع برای جمع آوری اطلاعات در مورد مشتری های شرکت، شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت در خصوص محصولات و خدمات
 • تحقیق و پژوهش در خصوص پیاده سازی و تاثیر برنامه­ های وفاداری مشتری در کسب و کارهای مشابه
 • استفاده از اطلاعات و تجزیه و تحلیل آماری برای پیش بینی در خصوص نرخ بازگشت سرمایه بر روی مشوق های پیشنهادی در برنامه های وفاداری مشتری
 • جمع آوری و تحلیل اطلاعات درباره‌ی واکنش مشتریان نسبت به برنامه های وفاداری شرکت و ارائه­‌ی این نتایج به تصمیم‌گیرندگان

تحصیلات و تجارب

تحلیل‌گران تحقیقات بازار نیاز به حداقل مدرک کارشناسی در زمینه‌­ی تحقیقات بازار و یا رشته های مرتبط مانند آمار و علوم کامپیوتری هستند و باید قادر به استفاده از روش های شخصی و روش های مبتنی بر تکنولوژی برای جمع آوری اطلاعات باشند.

 


منبع: وب‌سایت مارکتینگ اسکولز
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

کتاب ۷ اصل اساسی برای برندسازی

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x