بازاریابی ویروسی چیست؟ (بخش سوم - تخصص های مورد نیاز برای پیاده سازی کمپین های بازاریابی ویروسی))

بازاریابی ویروسی ۲

بازاریابی ویروسی چیست؟ (بخش سوم – تخصص های مورد نیاز برای پیاده سازی کمپین های بازاریابی ویروسی))

۲۴ فروردین ۱۳۹۵
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در مقاله‌های «بازاریابی ویروسی – بخش اول» و «بازاریابی ویروسی – بخش دوم» به بررسی مفهوم بازاریابی ویروسی و چگونگی راه‌اندازی کمپین های تبلیغاتی پرداختیم. در این مقاله قصد داریم که به تخصص‌های لازم برای تهیه و توسعه‌ی یک کمپین بازاریابی ویروسی بپردازیم.

تخصص های مورد نیاز در بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تیمی آگاه نسبت به رسانه های نوین و امروزی است. در نتیجه تخصص های زیادی برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی موفق مورد نیاز است. در ادامه به این تخصص ها و وظایف هر یک می‌پردازیم:

طراح وب

اکثر کمپین های بازاریابی ویروسی بر روی بسترهای اینترنتی پیاده‌سازی می‌شوند. هر شرکتی که خواهان موفقیت در زمینه¬ی بازاریابی ویروسی است، نیازمند یک طراح ماهر وب به منظور ایجاد وب سایت و سایر ملزومات اینترنتی می-باشد. طراحی وب یک رشته‌ی فنی است و فرد باید توانایی کار با چندین زبان برنامه نویسی و درک بالایی از زیبایی و زیبایی شناسی را داشته باشد.

تحصیلات و تجارب

یک طراح وب باید دارای حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌ی کامپیوتر و یا طراحی و گرافیک باشد. علاوه بر رزومه کاری مرتبط با کامپیوتر، طراحان وب اغلب باید نمونه کارهایی داشته باشند که نشان دهنده‌ی توانایی آنها در طراحی سایت باشد.

متخصص محتوا

موفقیت یک کمپین بازاریابی ویروسی وابسته است به انتشار محتوایی که مردم نسبت به اشتراک گذاری آن اقدام نمایند. متخصصان محتوا با ساخت ویدئوها، بازی‌ها، پست های وبلاگ ها و چیزهایی دیگر محتوایی مناسب را تولید می‌کنند و از مخاطبان می‌خواهند تا پیام تولید شده را با دیگران به اشتراک بگذارند. این امر نیازمند طیف وسیعی از مهارت ها در زمینه‌ی رسانه ها و شبکه های اجتماعی نوین می‌باشد. به علاوه این افراد باید خلاقیت بالایی داشته باشند و محتوای منحصر به فردی را تولید نمایند.

تحصیلات و تجارب

متخصصان محتوا باید دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته های بازاریابی، ارتباطات و یا روابط عمومی باشند. همچنین تجربه های پیشین آن‌ها در مشاغلی که متمرکز بر رسانه های گروهی بوده است، بسیار مفید است.

پژوهشگر و محقق بازار

بیشتر روش ها و متدهای بازاریابی و به خصوص استراتژی های بازاریابی ویروسی از اطلاعات به دست آمده از تحقیقات در حوزه‌ی تمایلات، عادت ها و گرایش های مصرف کنندگان استفاده می‌کنند. یک پژوهشگر بازار اطلاعات موجود از مشتری ها را مطالعه کرده و تمرکز اصلی خود را برای تعیین آنچه که مشتری ها می¬خواهند و نیز نحوه¬ی رسیدن به آن‌ها، قرار می‌دهد. این وظایف نیازمند توجه زیاد به جزئیات، دانش کامپیوتری و مهارت‌های ارتباطی قوی است.

تحصیلات و تجارب

پژوهشگران بازار باید دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته¬های بازاریابی، کسب و کار، روانشناسی، جامعه شناسی و یا تجزیه و تحلیل داده¬ها باشند. همچنین داشتن سوابق در زمینه¬ی مدیریت پایگاه داده و یا تجزیه و تحلیل های آماری بسیار مفید است.


متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
close

دانلود رایگان کتاب
 ۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید

۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید