بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) چیست و چه کسانی از آن استفاده می‌کنند؟ - بخش اول

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%a8%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af

بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) چیست و چه کسانی از آن استفاده می‌کنند؟ – بخش اول

۲۶ بهمن ۱۳۹۴
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

خریدهای فرد مصرف کننده، زمان بسیار کمتری را نیاز دارد؛ برای یک خریدی که از روی برانگیختگی و اشتیاق باشد زمانی بیش‌تر از چند ثانیه صرف نمی‌شود (می‌توانید مقاله‌ی فرآیند تصمیم‌گیری خریدار برای خرید را نیز مشاهده بفرمایید). اما اگر به دنبال خرید محصولی خاص با مناسب‌ترین قیمت باشد، ممکن است تصمیم خریدار چند هفته طول بکشد. تصمیم فقط توسط یک فرد گرفته می‌شود (و یا دو نفر در زمانی که زوجی خریدی را انجام می‌دهند). مصرف کنندگان انتظار دارند که از این خرید سودی عایدشان شود اما این سطح انتظار پایین تر است و در حدی که شرکت‌ها خطرات و ریسک‌های مالی را سبک و سنگین می‌کنند، نیست.

بازاریابان موفقِ فعال در حوزه‌ی بنگاه به مصرف کننده (B2C) این نکات را می‌دانند و فعالیت‌هایی را جهت ارتباط با ذهنیت و طرز تفکر مصرف کننده انجام می‌دهند. این بازاریابان از طریق تبلیغات، بازاریابی مستقیم و اینترنتی، ویترین مغازه‌ها و تخفیف ها تلاش می‌کنند تا حدّ امکان بازدیدکنندگان فروشگاه‌ها را به خریداران تبدیل کنند.

چه کسی از بازاریابی شرکت به مصرف کننده استفاده می‌کند؟

همه‌ی کسانی که محصول را بر مبنای مصرف کننده به فروش می‌رسانند، معمولاً به نوعی از بازاریابی شرکت به مصرف کننده استفاده می‌کنند. برای مثال:

  • شرکت‌های کامپیوتری و ابزارآلات اغلب محصولات جدید و ابزارهایی را به بازار عرضه می‌کنند که با استفاده از آن‌ها زندگی شما ساده‌تر و کارآمدتر می‌شود. آن‌ها مشکلاتی را حل می‌کنند که شما حتی از وجودشان نیز مطلع نیستید.
  • شرکت‌های نرم‌افزاری و بازی، علاوه بر راهبردها و استراتژی های معمول بازاریابی خود، از گردهمایی‌ها و نمایشگاه‌ها (مثل نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای و …) برای تبلیغ و عرضه‌ی محصولات خود استفاده می‌کنند.
  • رستوران‌ها نه تنها غذای خود را بازاریابی و به فروش می‌رسانند، بلکه اعتبار، فضا و محیط خود را نیز به مشتری می فروشند.
  • فروشندگان لباس، جواهرآلات و لوازم آرایشی بیشتر بازاریابی خود را از طریق مفهوم مد و فشن انجام می‌دهند که در زمان ارائه‌ی محصول جدید، مد می‌تواند تغییر کند و از محصول قدیمی‌تر به محصول جدید منتقل شود.
  • شرکت‌های دارویی در ایالات متحده در مورد محصولات جدید خود تبلیغ می‌کنند و اصرار می‌کنند که «از پزشک‌تان بپرسید آیا فیکسیتول برای تان مناسب است یا نه؟» (در برخی کشورهای دیگر، فروش مستقیم دارو به مصرف کننده غیرقانونی است و شرکت‌ها باید محصولات دارویی خود را به پزشکان بفروشند).
  • شرکت‌های خودروسازی با استفاده از کمپین های تبلیغاتی B2C تلاش می‌کنند که همواره خلاق و نوآور باشند (مقاله‌ی بازاریابی غیر سنتی – بخش اول و بازاریابی غیر سنتی – بخش دوم را مشاهده کنید). مثلاً در مسیرها و جاده‌ها، ماکت‌هایی از بشکه‌های بنزین می‌سازند تا به شما نشان دهند که با خودروهای تولیدشده‌ی آن‌ها چقدر در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرده‌اید.
  • شرکت‌های غذایی در فروشگاه‌های خواروبارفروشی، محصولات خود را نه تنها از طریق تبلیغات، بلکه از طریق پکیج کردن مجموعه‌ای از محصولات و نمایشگاه‌های داخل فروشگاهی عرضه می‌کنند.

بازاریابی شرکت به مصرف کننده (B2C) برای چه مصرف کنندگانی مفید است؟

از آنجایی که مفهوم «مصرف کننده» به تمامی خریدارانِ محصولات و خدمات اشاره دارد و انتظار نمی‌رود که هیچ محصولی برای تمام افراد مناسب باشد و بتواند توجه آن‌ها را جلب کند، بازاریابان B2C مصرف کنندگان را به قسمت‌ها و بخش‌های هدف می‌شکنند؛ مثلاً مردان مجرد ۱۸ الی ۲۵ ساله. هدف این است که پیام بازاریابی را با برای هر دسته و هر بخش هدف سازگار کنند. زیرا بخش‌های و دسته‌های مختلف مصرف کننده ها به نحو متفاوتی به پیام‌های بازاریابی پاسخ خواهند داد و هر دسته پیام و روش بازاریابی خاص خود را می‌طلبد.

بازاریابی شرکت به مشتری بیش‌تر برای مشتریانی مفید است که قبلاً تجربه‌ی مثبتی از محصول و یا شرکت داشته‌اند. از مشتریان راضی و خرسند احتمال بیشتری می‌رود که اقدام به خرید دوباره‌ی محصول کنند و حتی آن را به دوستان خود نیز معرفی نمایند. تجارت مکرر کلیدِ یک کسب و کار موفق و رو به رشد است و رویه ها و روش‌های بازاریابی B2C هم به دنبال ایجاد وفاداری در مشتری و مشتری مداری برای دستیابی به این هدف است.

در ادامه باز هم در مورد این نوع بازاریابی صحبت خواهیم کرد


منبع: وب‌سایت مارکتینگ اسکولز
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
close

دانلود رایگان کتاب
 ۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید

۱۰ اصطلاح مهم ایمیل مارکتینگ که باید بدانید