بازاریابی بنگاه با بنگاه (B2B) - بخش دوم

بازاریابی بنگاه با بنگاه (B2B)

بازاریابی بنگاه با بنگاه (B2B) – بخش دوم

۰۱ اسفند ۱۳۹۴
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در بازاریابی بنگاه به بنگاه چه نوع مشتری ­هایی مورد هدف قرار می‌گیرند؟

بازاریابان B2B عموما روی چهار دسته­ متمرکز می­‌شوند:

  • شرکت­ هایی که از محصولات آن‌ها استفاده می‌­کنند. نظیر شرکت­ های ساختمانی که ورقه‌­های فولادی را برای استفاده در ساختمان ­ها خریداری می‌­کنند.
  • دفاتر دولتی، به عنوان بزرگ ترین هدف و بزرگ ترین مشتری برای بازاریابی بنگاه به بنگاه
  • نهادها و سازمان هایی نظیر بیمارستان­‌ها و مدارس
  • شرکت­ هایی که خود در جستجوی مصرف کننده هستند و کالاها را می‌خرند تا آن را به مصرف کننده نهایی دوباره بفروشند. نظیر کارگزاری ها، عمده فروشی ها و دلال ها

یک بازاریاب B2B می‌­تواند به طور موثری محصولات و خدمات شرکت خود را به جایی که مناسب فروش است برساند: با استفاده از جذاب جلوه نمودن پیشنهاد خود ، درک نیازهای مشتری و ارائه‌ی راه حل مناسب.

برای بازاریابان B2B بسیار مهم است که نیازهای مشتری خود را قبل از اجرا کردن هر نوع تاکتیک فروش و تبلیغاتی، به صورت کامل درک کنند. در بازاریابی بنگاه به مصرف کننده، یک تبلیغ موثر می‌­تواند در طیف وسیعی از کانال پخش شود که در نتیجه درصدی از مصرف کنندگان به خرید محصول راغب و مایل می‌شوند. اما از آنجایی که بازاریابی B2B بسیار تخصصی تر است، اگر بازاریاب توجه و بررسی دقیقی را از نیازهای مشتری بالقوه‌ی خود انجام ندهد و بلافاصله تلاش کند تا نیاز آن ها را به ویژگی‌های محصول خود ارتباط دهد، مشتری نسبت به محصول احساس بیگانگی کند. یک مشتری سازمانی با توجه به ویژگی ها و پیچیدگی‌های خاص سازمان خود باید مطمئن شود که این محصول دقیقا نیاز منحصر به فرد سازمان وی را بر طرف می‌کند.

چگونه یک طرح بازاریابی B2B ایجاد شده و به کار گرفته می­شود؟

یک طرح بازاریابی B2B باید روی ارائه و تحویل کالا و خدمات و وسعت درخواست تمرکز داشته باشد.

این بدین معنی است که بر خلاف بازاریابی بنگاه به مصرف کننده که می­‌تواند به صورت خیلی خاص روی گستره‌ی وسیعی از مخاطبان تبلیغ شود (یک محصول مصرفی به واسطه­‌ی چاپ آگهی، تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی تبلیغ می‌­شود)، بازاریابی B2B نمی‌­تواند این چنین عمل کند. در عوض، نیازمند این است که خودش را به طور بسیار گسترده­‌ای برای یک خریدار خاص برند کند. از طریق ارسال ایمیل، ایجاد تصویر ذهنی و برند شرکت در ذهن خریدار، خصوصیات و ویژگی‌های فنی.

بازاریابان با شناسایی، بررسی و درک موضوعات زیر می‌توانند طرح بازارایابی B2B خود را نوشته و در مورد چگونگی پیاده‌سازی آن تصمیم بگیرند:

  • محصول یا خدمت: در زمان بازاریابی برای مصرف کننده ­ها، یک مولفه­‌ی عاطفی وجود دارد. اشخاص به خاطر احساسی که محصول در آن‌ها ایجاد می‌کند، به سمت محصول کشیده می­‌شوند. در حالی که مشتریان B2B، خریدارانی هستند که به صورت حرفه­‌ای آموزش دیده‌اند تا در مورد کیفیت محصولات، درآمدی که با استفاده از محصول و تقلیل هزینه آن‌ها به دست می‌آید، خدماتی که شرکت فروشنده می‌دهد و … ، بررسی های لازم را انجام دهند و سپس تصمیم به خرید و یا عدم خرید بگیرند.
  • بازار هدف: بسیاری از بازاریابان B2B می‌توانند روی صنایعی خاص تمرکز کنند که این صنایع خاص نیازمندی های خاصی را نیز طلب می‌کنند. در حالی که این امر می‌­تواند باعث سر راست شدن و ساده تر شدن کار بازاریابی شود، مستلزم داشتن سطح بالایی از دانش تخصصی و در خارج از حوزه‌های بازاریابی می‌باشد.
  • قیمت گذاری: شرکت­ ها معمولا بیشتر از مصرف کنندگان نگران قیمت، ارزش و پتانسیل درآمدزایی هستند. اما آنها قادرند پول بسیار بیش تری را خرج کنند. به شرطی که بازاریابان B2B بتوانند آنها را متقاعد کنند که محصول، کیفیت آن و خدمات پس از فروش شرکت ارزش این پول را دارد.
  • تبلیغ: بازاریابان B2B نیاز دارند نه تنها در بازاریابی و تبلیغات، بلکه در حوزه‌ی تخصصی کاری شرکت­ شان نیز خبره باشند. زمانی که این اتفاق بیفتد، آنها بهترین راه را برای فروش در حوزه‌ی فعالیت شرکت را یاد می‌گیرند. چه از طریق وبلاگ ها باشد چه مجلات، نمایشگاه ها و  یا از طریق مذاکره‌ی مستقیم. بازاریابان B2B به ندرت از رسانه­ های سنتی نظیر آگهی­ های تلویزیون و رادیو استفاده می‌کنند.

منبع: وب‌سایت مارکتینگ اسکولز
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
close

دانلود رایگان کتاب
۷ مزیت میلرلایت بر سایر سیستم های ایمیل مارکتینگ

کتاب ۷ مزیت میلرلایت نسبت به سایر سیستم های ایمیل مارکتینگ