CV در مقابل رزومه: تفاوت چیست؟

طراح گرافیک رزومهمنبع تصویر

در اینجا خلاصه ای از مواردی که باید در CV گنجانده شود آورده شده است:

 • اطلاعات تماس شما
 • خلاصه ای از مشخصات حرفه ای شما
 • سوابق کاری مفصل
 • تحصیلات
 • مهارتهای حرفه ای

→ اکنون دانلود کنید: 12 الگوی رزومه [Free Download]

رزومه طراح گرافیک زیر شبیه رزومه است، اما در یک صفحه نگهداری می شود و فقط بر تجربه کاری، مهارت ها و تحصیلات متقاضی تمرکز دارد.

برای کمک به تمایز بین این دو و انتخاب سند مناسب برای درخواست شغلی خود، در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد رزومه در مقابل رزومه بدانید آورده شده است.

منبع تصویر

یک نامه پوششی به شما فضایی برای توضیح تغییرات در حرفه، شکاف‌های سابقه کاری و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر جوایز و دستاوردهایتان می‌دهد.

یک CV نیز به این اطلاعات نیاز دارد، اما برخی از آنها به بخش‌های بیشتری برای رعایت هنجارهای صنعت نیاز دارند.

رزومه ها معمولا در انگلستان، استرالیا و نیوزلند استفاده می شوند. آنها در ایالات متحده بسیار کمتر رایج هستند، مگر اینکه یک نامزد برای مشاغل پزشکی، حقوق، علم یا دانشگاه درخواست دهد.

رزومه در مقابل فرمت رزومه

CV در مقابل رزومه چیست؟

در نتیجه، رزومه‌ها اغلب طولانی‌تر از رزومه‌ها هستند که معمولاً فقط یک یا دو صفحه هستند.

دعوت به اقدام جدید

منبع

اکنون که تفاوت های بین رزومه و رزومه را می دانید، می توانید تصمیم بگیرید که برای درخواست شغلی بعدی خود از کدام یک استفاده کنید.

با این حال، یک رزومه قانونی ممکن است سوابق کاری و مهارت های یک نامزد کسب شده در شرکت های حقوقی گذشته را برجسته کند.

رزومه ها نباید دو صفحه باشند. مانند رزومه ها، طول آن بسته به سال ها تجربه کاری، صنعت و آنچه کارفرمایان می خواهند بدانند متفاوت است. با این حال، معمول است که رزومه‌ها به جزییات عمیق‌تر از رزومه بپردازند.

علاوه بر این، رزومه ها معمولا دارای پنج بخش هستند – اطلاعات تماس، بیانیه خلاصه حرفه ای یا هدف، تحصیلات، مهارت ها و سابقه شغلی.

رزومه در مقابل رزومه: هنگام درخواست شغل از کدام یک باید استفاده کنید؟ اگر زمان کافی را صرف جستجوی شغل کنید، احتمالاً چند پست را مشاهده خواهید کرد که به جای رزومه، رزومه (CV) درخواست می کند.

رزومه در مقابل نمونه های رزومه

CV در مقابل رزومه چیست؟

CV در مقابل تفاوت رزومه

بسته به صنعت، شما همچنین می خواهید اطلاعات دیگری مانند:

 • انتشارات
 • جوایز
 • گواهینامه ها و مجوزها
 • کار داوطلبانه
 • زبان ها
 • کمک هزینه ها، بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی
 • تجربه تدریس و سخنرانی
 • انجمن های حرفه ای و عضویت

رزومه در مقابل نمونه های رزومه

احتمالاً تعجب خواهید کرد که تفاوت بین این دو چیست. از آنجایی که رزومه و رزومه هر دو به عنوان اسنادی عمل می کنند که به نامزدها کمک می کند تا مشاغل جدید پیدا کنند، به راحتی می توان آنها را اشتباه گرفت.

رزومه طراح گرافیک

رزومه در مقابل فرمت رزومه

در مناطقی مانند اروپا و آسیا، رزومه همان رزومه است، بنابراین هنگام درخواست شغل در خارج از کشور مراقب باشید. اکنون که می دانید CV و رزومه چیست، بیایید تفاوت های بین این دو را بررسی کنیم.

CV در مقابل تفاوت رزومه

و صرف نظر از طول مدت، همراه با رزومه یا CV اکیداً پیشنهاد می شود.

رزومه طراح گرافیک دو صفحه است و دارای اطلاعات استانداردی است که در یک رزومه معمولی انتظار می رود. همچنین شامل مشتریان گذشته متقاضی، پروژه ها، جوایز، گواهینامه ها و تجربه داوطلبانه می شود.

رزومه ها دارای سه قالب اساسی هستند که بسته به اهداف کارجو متفاوت است:

 • عملکردی – ایده آل برای متقاضیانی که در مراحل اولیه کار خود هستند، در حال تغییر شغل هستند یا در رزومه خود دارای شکاف هستند.
 • زمانی – ایده آل برای متقاضیانی که حداقل یک سال سابقه کار ثابت دارند.
 • ترکیبی – برای کاندیداهایی با بیش از 10 سال تجربه که می خواهند مهارت ها و سابقه شغلی خود را به نمایش بگذارند، بهترین کار را دارد.

رزومه دارای فرمت استاندارد نیست زیرا طرح بندی به صنعت و شغل مورد نظر متقاضی بستگی دارد. به عنوان مثال، رزومه یک دانشمند احتمالاً بیشتر بر روی تحقیقات و کارهای منتشر شده داوطلب تمرکز خواهد داشت.

در زیر نمونه ای از رزومه جامع یک طراح گرافیک آورده شده است.

یک CV تاریخچه کاملی از مدارک تحصیلی، شغل و مدارک شما را ارائه می دهد. رزومه یک سند مختصرتر است که بر روی حرفه، مهارت ها و قابلیت های شما تمرکز می کند زیرا به یک موقعیت خاص مربوط می شود.

رزومه از یک رزومه عمیق‌تر و طولانی‌تر است، زیرا خلاصه‌ای کامل‌تر از حرفه یک نامزد ارائه می‌دهد. رزومه بیشتر یک “عکس فوری” از تاریخچه حرفه ای و مهارت های یک نامزد مربوط به کارفرمای بالقوه است.